25.05.2019
PL EN
11.11.2018 aktualizacja 11.11.2018

Toruń/ Wystawę "Nauka niepodległa" otwarto w "Młynie Wiedzy"

Toruń, 08.11.2013. Otwarcie placówki Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Instytucja mieści się w Młynach Richtera na sześciu piętrach zajmując 5 tysięcy metrów kwadratowych. Wizytówką Centrum jest najdłuższe w Polsce Wahadło Foucaulta, można również oglądac dwie wystawy stałe - „O Obrotach” i „Rzeka”. (tż/soa) PAP/Tytus Żmijewski Toruń, 08.11.2013. Otwarcie placówki Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Instytucja mieści się w Młynach Richtera na sześciu piętrach zajmując 5 tysięcy metrów kwadratowych. Wizytówką Centrum jest najdłuższe w Polsce Wahadło Foucaulta, można również oglądac dwie wystawy stałe - „O Obrotach” i „Rzeka”. (tż/soa) PAP/Tytus Żmijewski

Wystawę "Nauka niepodległa", poświęconą dokonaniom 10 polskich naukowców w latach 1918-2018, w sobotę otwarto w Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" w Toruniu. Jednocześnie rozpoczęło się dwudniowe świętowanie 5-lecia istnienia placówki z licznymi pokazami i warsztatami.

Na wystawie, w formie plakatów, przedstawiono sylwetki i dokonania: astronomów Wilhelminy Iwanowskiej, Bohdana Paczyńskiego i Tadeusza Banachiewicza, fizyków Aleksandra Jabłońskiego i Mieczysława Wolfke, chemików Antoniego Swinarskiego i Ernesta Pischingera, biochemika Kazimierza Funke, matematyka Stanisława Ulama, matematyka i kryptologa Mariana Rejewskiego. Część z nich była związana Toruniem.

Z okazji 5-lecia istnienia "Młyna Wiedzy", zajmującego się przybliżaniem tajemnic nauki, przygotowano wiele pokazów i warsztatów. W sobotę uczestnicy mogli m.in. wziąć udział w pokazach: "Lokomocja w wirtualnej rzeczywistości (VR)" - testowanie różnych sposobów poruszania się w wirtualnej rzeczywistości, "Strach? A co takiego? - oglądanie w goglach symulacji w typie horroru, "Kreatywność w sztuce a mózg" - wyjaśnianie powiązań pomiędzy chorobami psychicznymi i zmysłem kreatywności.

Zorganizowano też doświadczenia pokazujące właściwości ciekłego azotu i jego zachowanie w różnych warunkach oraz reakcje spalania, różnice w zachodzeniu procesów utleniania takich substancji, jak etanol, propanol, acetylen i nitroceluloza, a także właściwości, zastosowanie i metody otrzymywani wodoru.

W pracowni biologicznej uczestnicy poznawali jak przy użyciu mikroskopu można obejrzeć nowe oblicza zupełnie zwyczajnych rzeczy, jak sól i cukier czy obejrzeć obrazy przypominające futurystyczne krajobrazy. W pracowni multimedialnej odbyły się warsztaty "Druk 3D", zapoznające jak pracuje drukarka 3D i jak powstają kolorowe przedmioty zaprojektowane przez prowadzącego pokaz.

Odwiedzający "Młyn Wiedzy" mogli również wcielić w role współczesnych astrofizyków czy też dowiedzieć się jak pracują ludzkie kości, z ilu kości składa się ciało dorosłego człowieka i dziecka, ile waży kręgosłup i czym jest zdjęcie rentgenowskie.

W większości pokazów i warsztatów chętni będą mogli wziąć udział również w niedzielę. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ agz/

Copyright © Fundacja PAP 2019