06.12.2019
PL EN
14.11.2018 aktualizacja 14.11.2018

Od czwartku obchody Święta Politechniki Warszawskiej

Fot. Politechnika Warszawska Fot. Politechnika Warszawska

Wręczenie dyplomów Złotej Księgi wybitnym absolwentom Politechniki Warszawskiej, nagrody dla najlepszych nauczycieli akademickich, możliwość zwiedzania gmachów uczelni, a także koncerty i wystawy, czekają na uczestników Święta Politechniki Warszawskiej, które rozpocznie się w czwartek.

15 listopada jest jedną z najważniejszych dat w kalendarzu wydarzeń Politechniki Warszawskiej. Tego dnia w 1915 roku zainaugurowano rok akademicki, w którym po raz pierwszy w historii uczelni zajęcia odbywały się całkowicie w polskim języku. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Święto Politechniki Warszawskiej. Tradycja Politechniki Warszawskiej jest jednak o wiele dłuższa, sięga początków XIX wieku, kiedy to w 1826 roku została otwarta Szkoła Przygotowawcza do Instytutu Politechnicznego w Warszawie.

"We wspólne obchody włączają się wszystkie jednostki PW, zarówno studenci, jak i pracownicy naszej uczelni, którzy z tej okazji przygotowali szereg atrakcyjnych wydarzeń" - informuje PW na swojej stronie internetowej, zachęcając do udziału w wydarzeniach społeczność akademicką i wszystkich przyjaciół uczelni.

Obchody Święta PW rozpocznie uroczyste posiedzenie senatu 15 listopada o godz. 11.00. Później w programie zaplanowano: rekonstrukcję historyczną „Legia Akademicka” i złożenie kwiatów pod tablicą; odsłonięcie tablicy w „Hołdzie Poległym za Wolną Polskę Pracownikom, Studentom i Absolwentom PW – Wspólnota Akademicka w Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości 2018”. Wieczorem odbędzie się m.in. Gala Złotej Księgi, czyli uroczyste wręczenie dyplomów Złotej Księgi absolwentom Politechniki Warszawskiej za wybitne osiągnięcia zawodowe.

Głównym punktem piątkowych obchodów będzie 105. koncert z cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli. Z kolei w sobotę odbędzie się gala Złotej Kredy, czyli wręczenie nagród dla najlepszych wykładowców i prowadzących ćwiczenia, laboratoria lub projekty; zdolni studenci otrzymają Stypendia pod Choinkę. Tego dnia będzie można też m.in. zwiedzić Politechnikę Warszawską, wziąć udział w XIII Biegu o Puchar Rektora Politechniki Warszawskiej.

W niedzielę Teatr Politechniki Warszawskiej zaprezentuje spektakl „Zemsta”.

Niektóre z wydarzeń będą trwały nawet do końca listopada. Szczegółowy program obchodów jest dostępny na stronie: https://www.pw.edu.pl/Uczelnia/Aktualnosci/Swieto-Politechniki-Warszawskiej-2018

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019