23.02.2020
PL EN
14.11.2018 aktualizacja 14.11.2018

Szumowski: projekt o Agencji Badań w czwartek na Komitecie Stałym Rady Ministrów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Komitet Stały Rady Ministrów w czwartek ma zająć się projektem ustawy dot. utworzenia Agencji Badań Medycznych – poinformował w środę szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.

Projekt ustawy ws. Agencji trafił do konsultacji w połowie września. Z końcem października został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

"Projekt formalnie jutro staje na Komitecie Stałym. Było spotkanie uzgodnieniowe nieformalne wczoraj, gdzie zostały wyjaśnione wszystkie punkty i uwagi. Jutro będzie formalnie głosowany na Komitecie Stałym i mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu albo następnym trafi na rząd" - powiedział dziennikarzom Szumowski.

MZ podnosi, że utworzenie Agencji Badań Medycznych jest potrzebne do prowadzenia racjonalnej polityki zdrowotnej. ABM ma przynieść korzyści pacjentom i systemowi m.in. poprzez realizację badań klinicznych, populacyjnych i epidemiologicznych.

Ministerstwo akcentuje, że powstanie Agencji Badań Medycznych jest uzasadnione niesatysfakcjonującym poziomem finansowania badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz koniecznością zapewnienia instytucjonalnego wsparcia dla finansowania analiz oraz badań naukowych w ochronie zdrowia.

Rolą Agencji ma być zapewnienie właściwego źródła finansowania dla badań stanowiących podstawę zarządzania opieką medyczną i zdrowotną w oparciu o dowody naukowe. ABM ma wspierać rozwój badań nauk medycznych i o zdrowiu oraz technologii medycznych, w tym m.in. niekomercyjnych badań klinicznych.

MZ podnosi, że w obecnym systemie instytucjonalnym ochrony zdrowia nie istnieje wyspecjalizowana instytucja zajmująca się wspieraniem i rozwojem badań medycznych, co przekłada się na liczbę prowadzonych badań w Polsce.

Ministerstwo informowało na początku listopada, że do projektu zgłoszono bardzo dużo uwag, z których - jak oceniał minister – "90 proc., jak nie więcej, zostało uwzględnionych".

Wskazał, że w wyniku konsultacji projekt ustawy rozbudowano m.in. o zagadnienia dotyczące przetwarzania danych i dostępu do nich. Dodał, że usunięto podnoszone w mediach "kontrowersje" w postaci wysokich wynagrodzeń. Jak wyjaśnił, intencją pierwotnych stawek była gwarancja możliwości zatrudnienia najlepszych fachowców, nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Wyraził nadzieję, że także obecne stawki skuszą specjalistów, "pasjonatów", by podejmowali współpracę.

Przychodami Agencji mają być: dotacja celowa i dotacja podmiotowa, odpis w kwocie stanowiącej 0,3 proc. przychodów Narodowego Funduszu Zdrowia, środki finansowe na badania naukowe, o których mowa w Narodowym Programie Zdrowia. Przychodami Agencji będą również fundusze, m.in. z budżetu Unii Europejskiej i międzynarodowych programów badawczych. MZ zapewnia, że cały odpis z Narodowego Funduszu Zdrowia będzie kierowany na niekomercyjne badania kliniczne, a koszty administrowania będą pokrywane z dotacji budżetowej. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ krap/

Copyright © Fundacja PAP 2020