27.05.2020
PL EN
20.11.2018 aktualizacja 21.11.2018

PAK podpisała list intencyjny z Rumuńską Agencją Kosmiczną

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Polska Agencja Kosmiczna podpisała list intencyjny z Rumuńską Agencją Kosmiczną - poinformowała w poniedziałek PAK. Dodano, że potencjalna współpraca dotyczy technologii kosmicznych czy satelitarnych, w tym budowy np. małych rakiet.

"Podjęcie współpracy z Rumuńską Agencją Kosmiczną wpisuje się w jeden z kierunków współpracy międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej założonych w Krajowym Programie Kosmicznym" - wskazał, cytowany w poniedziałkowym komunikacie, szef Polskiej Agencji Kosmicznej dr hab. Grzegorz Brona.

Podkreślił, że Rumunia to partner "o ciekawym, kilkudziesięcioletnim" dorobku związanym z eksploracją kosmosu.

Według Brony, który uczestniczył w misji gospodarczej polskiego sektora kosmicznego do Rumunii, gdzie podpisano dokument, obszary potencjalnej współpracy polsko-rumuńskiej ws. technologii kosmicznych i satelitarnych mogą dot., m.in. obserwacji Ziemi czy budowy małych rakiet.

Według PAK Rumunia jest ważnym uczestnikiem rynku kosmicznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Rocznie kraj ten przeznacza na działalność kosmiczną około 60 mln euro. Rumuńska Agencja Kosmiczna (ROSA) powstała w 1991 r., a w 2011 r. kraj dołączył do Europejskiej Agencji Kosmicznej. "Rumunia, podobnie jak Polska, podejmuje starania o dołączenia do Europejskiego Konsorcjum SST (Space Surveillance and Tracking)" - czytamy.

Polską Agencję Kosmiczną powołano ustawą z 26 września 2014 r. Jako rządowa agencja wykonawcza uczestniczy w realizacji strategicznych celów Polski, podejmując działania zwiększenia wykorzystania systemów satelitarnych i przyspieszenia rozwoju technologii kosmicznych na rzecz krajowej administracji, nauki, gospodarki i obronności. 

PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Jarco

maja/ amac/

Copyright © Fundacja PAP 2020