Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
21.11.2018 aktualizacja 21.11.2018

Kryl odporny na kwaśną wodę oceaniczną

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Antarktyczny kryl okazuje się być odporny na rosnące zakwaszenie wód oceanicznych, które absorbują więcej emitowanego przez działalność ludzi dwutlenku węgla z atmosfery. Skorupiaki te są bardzo istotną częścią morskiego ekosystemu Oceanu Południowego.

Choć poprzednie dociekania wskazywały, że w niektórych stadiach rozwojowych kryl może być podatny na negatywne działanie kwaśnych wód oceanicznych, to badanie opisane w magazynie „Communications Biology” wykazało, że dorosła postać kryla pozostaje właściwie niedotknięta poziomem zakwaszenia, jakiego eksperci spodziewają się w ocenach nawet w ciągu kolejnych 100-300 lat.

„Nasze badanie wykazało, że kryl jest w stanie przetrwać, urosnąć i dojrzeć, narażony przez rok na poziom zakwaszenia oceanów, spodziewany jeszcze w tym wieku” - powiedziała główna autorka badania, doktorantka Jess Ericson z instytutu badań morskich Uniwersytetu Tasmańskiego. „Trzymaliśmy dorosłego kryla w zbiornikach w laboratorium przez 46 tygodni w wodzie o różnym poziomie pH, m.in. takim, z jakim mamy do czynienia dziś, przewidywanym za 100-300 lat, aż do poziomu ekstremalnego” - zreferowała Ericson.

Naukowcy sprawdzali m.in. przeżywalność, rozmiar, poziom tkanki tłuszczowej, reprodukcji i metabolizmu skorupiaków. Okazało się, że zakwaszenie nie wpływało na ich procesy fizjologiczne.

Jest to o tyle ważne, że kryl jest kluczowym ogniwem antarktycznego łańcucha pokarmowego – przypomniała badaczka. „Zakwaszenie oceanów powodowane emisjami dwutlenku węgla ma postępować szczególnie raptownie na wysokich szerokościach geograficznych, gdzie położony jest Ocean Południowy. Kryl jest głównym pożywieniem morskich ssaków i ptaków, a spadek jego obfitości może zaowocować dużymi zmianami w Oceanie Południowym i ekosystemie Antarktyki” - wyjaśniła Ericson.

Jak dodała, rosnące zakwaszenie wód oceanicznych ma negatywny wpływ na szereg morskich bezkręgowców, gdyż powoduje demineralizację i rozpuszczanie skorup zbudowanych z węglanu wapnia, gorszy i opóźniony wzrost, większą śmiertelność, opóźnioną reprodukcję oraz nieprawidłowości u potomstwa, co dotyczy również rozwoju embrionalnego kryla.

„Jednak utrzymanie się kryla w zmieniającym się oceanie będzie też zależało od tego, jak zareaguje on na zakwaszenie w zestawieniu z innymi stresorami, jak rosnąca temperatura wody oraz spadek poziomu morskiego lodu” - powiedziała Ericson. (PAP)

mrt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024