Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
27.11.2018 aktualizacja 27.11.2018

U hien dominuje ten, kto ma większe wsparcie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wśród zwierząt przewaga jednej z płci nie zależy od siły i skłonności do rywalizacji, ale od wielkości wsparcia społecznego - przynajmniej wśród hien cętkowanych – czytamy na łamach „Nature Ecology & Evolution”.

Samice hien cętkowanych (Crocuta crocuta) dominują nad samcami. Są od nich większe, agresywniejsze i posiadają zmaskulinizowane genitalia. Ale to nie ich męskość sprawia, że zajmują najwyższe pozycje w stadzie. Samice dominują, bo mają większe wsparcie wśród pobratymców.

Naukowcy z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research (Niemcy) oraz Institut des Sciences de l`Evolution de Montpellier (Francja) przez 21 lat obserwowali interakcje między hienami zamieszkującymi Ngorongoro Crater w Tanzanii. Rejestrowali ich potyczki, analizowali zachowania, oceniali atrybuty fizyczne i szacowali wielkość wsparcia społecznego.

Ostatecznie doszli do wniosku, że we wszystkich starciach – bez względu na płeć, wielkość, pochodzenie, przynależność do klanu, czy skłonność do rywalizacji – wygrywały te osobniki, które mogły liczyć na ewentualną pomoc z zewnątrz.

"Fascynujące, że odbywało się to bez bezpośredniego udziału innych hien. Liczyła się przede wszystkim asertywność i pewność, że inni pomogą, jeśli zajdzie taka potrzeba" – mówi Colin Vullioud, jeden z autorów badania.

Co ciekawe wśród hien cętkowanych zarówno samice, jak i samce, mogą liczyć na podobne wsparcie społeczne. Wyjątkiem są sytuacje, w których dochodzi do starć pomiędzy "tubylcami" i "imigrantami". Chociaż walczące zwierzęta mogą przynależeć do tego samego klanu, wygra to, które posiada więcej krewnych. Nepotyczne hieny nie pozwolą zginąć rodzinie. Przybysze, czyli zazwyczaj samce, muszą więc radzić sobie sami.

Z tego powodu w stadach o dużej liczebności samców-tubylców nie obserwuje się wyraźnej dominacji jednej z płci. Tymczasem w stadach o dużej liczebności samców-imigrantów władzę zdecydowanie sprawują samice.

O szczegółach badania można przeczytać na stronie: https://www.nature.com/articles/s41559-018-0718-9. (PAP)

ooo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024