Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
26.11.2018 aktualizacja 26.11.2018

Białystok/ Finały konkursu na innowacyjne rozwiązania "Technotalent 2018"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kilkadziesiąt innowacyjnych pomysłów i wynalazków młodych ludzi, które mają rozwiązywać konkretne problemy społeczne i ułatwiać życie, prezentowanych jest podczas finału konkursu "Technotalent 2018", który we wtorek rozpoczął się w Białymstoku. Laureatów poznamy 11 grudnia.

To jubileuszowa, 5. edycja konkursu organizowanego przez podlaską Fundację Technotalenty. Prezentacje finalistów potrwają do wtorku; odbywają się na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.

Celem konkursu - jak wyjaśniają organizatorzy - jest wspieranie zdolnych osób z regionu północno-wschodniej Polski. Ma on też promować aktywne postawy młodych ludzi i przekonywać ich do zakładania własnych firm. Konkurs ma też pokazać im, że w regionie można zostać i realizować swoje pomysły.

Do tegorocznej edycji nadesłano w sumie 76 projektów, zgłoszonych przez uczniów, studentów i absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i wyższych w wieku od 18 do 35 lat. Do finałów - w siedmiu kategoriach - zakwalifikowano 35 projektów.

Jak powiedziała w poniedziałek PAP prezes fundacji Technotalenty Jolanta Koszelew, pięć lat działalności konkursu ugruntowało jego miejsce na rynku konkursów dla młodych innowatorów. Mówiła, że z roku na rok jakość projektów jest coraz wyższa, dodatkowo - jak dodała - obostrzenia regulaminowe sprawiły, że projekty z roku na rok są coraz lepiej przygotowywane.

Mówiła, że projekty są różnorodne pod względem tematycznym, jak i zastosowanych rozwiązań. Ale - jak zwróciła uwagę Koszelew - wiele jest projektów, które mają zastosowania w medycynie i są jednocześnie wyzwaniami społecznymi. "Liczba ich wzrosła i to nas cieszy" - mówiła. Dodała, że jak zawsze najwięcej projektów zgłosili studenci i doktoranci Politechniki Białostockiej, którzy przygotowują prototypy pojazdów, urządzeń, również takich, które mają zastosowania społeczne.

W poniedziałek przed jury swoje pomysły prezentowali studenci trzech największych uczelni w regionie: Politechniki Białostockiej (PB), Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W ramach konkursu przyznawane są oddzielne Technotalenty poszczególnych uczelni.

Jako pierwsi swój pomysł zaprezentowali członkowie zespołu Cerber, który na PB buduje bolidy wyścigowe biorące udział w studenckich wyścigach Formula1. Jak mówił Konrad Panas, w skład zespołu co roku wchodzi ok. 30 studentów. Jak powiedział, projekt to nie tylko budowa bolidu, gdzie zastosowywane są nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, jak np. felga z włókna węglowego, ale to przede wszystkim praca poszczególnych osób i zdobywanie przez nich doświadczenia. Podkreślił, że chodzi nie tylko o doświadczenie konstrukcyjne, ale też o wiele umiejętności miękkich - od kontaktów z przedsiębiorstwami, gdzie zdobywa się kontakty, po zarządzanie zespołem. Przekonywał, że członkowie zespołu Cerber są przygotowanymi pracownikami, którzy zatrudniani są w wielu przedsiębiorstwach związanych z motoryzacją. Niektórzy zakładają własne firmy. Dlatego podczas konkursu postawili właśnie na prezentacje zespołu.

Swój pomysł pełzaka rehabilitacyjnego dla dzieci przedstawiła doktorantka PB Ewelina Brzozowska. Z tym projektem dostała się do ubiegłorocznego finału "Technotalent", ale nagrody nie zdobyła. Powiedziała PAP, że od tamtej pory projekt przeszedł ewolucję, dziś ma gotowy prototyp. Dodała, że dzięki starcie w poprzedniej edycji nawiązała kontakty, a to zaprocentowało tym, iż pełzak został zarejestrowany w urzędzie patentowym. Pełzak ma uatrakcyjniać rehabilitację dzieciom z bezwładem kończyn dolnych. Może być też pomocny w rehabilitacji dzieci ze skrzywieniem kręgosłupa.

Do finałów zakwalifikował się też m.in. wspólny projekt uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku i studentów PB "Biegorower", pomysł energooszczędnego domu mobilnego czy urządzenia do drenażu limfatycznego.

Laureatów konkursu poznamy na gali 11 grudnia. Przyznane zostaną nagrody w siedmiu kategoriach, oprócz uczelnianych, także: Technika, Biznes, Inspiracje, Wyzwanie Społeczne. Wręczona zostanie też nagroda specjalna Technotalentu 5-lecia. Pula nagród w tegorocznej edycji wynosi 51 tys. zł, a ich fundatorami są lokalne firmy.

Do poprzednich trzech edycji konkursu zgłoszono ponad 400 projektów.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024