Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
03.12.2018 aktualizacja 03.12.2018

Trening wytrzymałościowy wydłuża młodość

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Chcąc spowolnić starzenie się naszego organizmu, powinniśmy pomyśleć o regularnym uprawianiu takich sportów jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy biegówki. Wszystkie one zapewnią nam trening wytrzymałościowy, wydłużający telomery - informują niemieccy naukowcy na łamach "European Heart Journal".

Naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku porównywali wpływ trzech rodzajów treningu - wytrzymałościowego, siłowego oraz interwałowego o wysokiej intensywności - na starzenie się komórek (jego wyznacznikiem jest długość telomerów). Okazało się, że zarówno trening wytrzymałościowy, jak i interwałowy o wysokiej intensywności spowalniały proces starzenia się na poziomie komórkowym. Podobnego działania nie zaobserwowano w przypadku treningu siłowego.

Telomery są zakończeniami chromosomów, które chronią je przed uszkodzeniami. Wraz z wiekiem telomery systematycznie skracają się. Gdy telomery nie są już w stanie chronić chromosomalnego DNA, następuje śmierć komórki. Proces ten regulowany jest przez kilka białek, m.in. przez enzym o nazwie telomeraza, który może przeciwdziałać skracaniu się telomerów, a nawet przyczyniać się do ich wydłużenia.

Do badań rekrutowano 266 młodych i zdrowych wolontariuszy, którzy dotychczas nie wykazywali dużej aktywności fizycznej. Podzielono ich na grupy, z których każda przez sześć miesięcy miała wykonywać zadany trening. W przypadku treningu wytrzymałościowego było to bieganie, w przypadku treningu interwałowego - powtarzające się serie: rozgrzewka, sprint i trucht, a w przypadku treningu siłowego - wykonywanie obwodów na przyrządach w siłowni, w tym wiosłowanie oraz ćwiczenie mięśni, nóg, pleców i klatki piersiowej. Grupa kontrolna nie zmieniała poziomu swojej aktywności.

Trening odbywał się trzy razy w tygodniu i trwał 45 minut. Do końca obserwacji wytrwało 124 uczestników. W momencie rozpoczęcia badań, a także po zakończeniu półrocznego programu treningowego naukowcy pobierali krew we wszystkich grupach w celu zbadania długości telomerów oraz poziomu aktywności telomerazy. Stwierdzili wówczas, że u osób uczestniczących w treningu wytrzymałościowym i interwałowym długość telomerów zwiększyła się, a poziom telomerazy wzrósł 2-, a nawet 3-krotnie.

Zdaniem badaczy, te dwa rodzaje ćwiczeń mogą wpływać na długość telomerów, gdyż zwiększają one poziom tlenku azotu we krwi, przyczyniając się do zmian zachodzących w komórkach.

"Zarówno poziom telomerów, jak i aktywność telomerazy odgrywają kluczową rolę w procesie starzenia się oraz procesach regeneracji" - podkreśla autor analizy prof. Ulrich Laufs.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024