22.05.2019
PL EN
05.12.2018 aktualizacja 05.12.2018

Plastiki i inne produkty z dwutlenku węgla

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy opracowali katalizatory do niedrogiego przetwarzania dwutlenku węgla i wody w substancje, z których mogą powstawać tworzywa sztuczne, żywice, kleje czy leki. Twórcy systemu chcą też w podobny sposób wytwarzać paliwa.

Choć dwutlenek węgla obwiniany jest o powodowanie efektu cieplarnianego, to może być też cennym surowcem.

Na łamach pisma „Energy & Environmental Science” zespół z Rutgers University przedstawił metodę na to, jak sprytnie wykorzystać ten gaz z pomocą niedrogich elektrokatalizatorów.

Z ich wykorzystaniem badacze potrafią z wody i dwutlenku węgla otrzymywać substancje oparte na jednym, dwóch, trzech lub czterech atomach węgla. Można je następnie wykorzystać do produkcji paliw, plastików, klejów, żywic czy leków.

„Przełom, którego udało nam się dokonać, może pozwolić na konwersję dwutlenku węgla w cenne produkty i surowce dla przemysłu chemicznego i farmaceutycznego” - podkreśla autor odkrycia prof. Charles Dismukes.

Wcześniej badacze pokazali, że dwutlenek węgla można elektrochemicznie zamieniać w metanol, etanol, metan i etylen, jednak taka produkcja była mało wydajna i kosztowna.

Natomiast nowo odkryty proces, w którym powstają także bardziej złożone substancje, opiera się na pięciu katalizatorach wykorzystujących niedrogie i łatwo dostępne składniki takie jak fosfor czy nikiel.

Badacze uzyskali już odpowiednie patenty i założyli firmę RenewCO2, aby skomercjalizować pomysł.

W dalszych badaniach naukowcy chcą jeszcze dokładniej poznać zachodzące w zastosowanym procesie reakcje, aby móc otrzymywać więcej substancji, z których m.in. można byłoby otrzymywać paliwa.

Więcej informacji: https://news.rutgers.edu/how-convert-climate-changing-carbon-dioxide-plastics-and-other-products/20181120#.XAFlbttKjIX

(PAP)

mat/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019