17.08.2019
PL EN
03.12.2018 aktualizacja 03.12.2018

Zielona Góra/ II mistrzostwa Polski studentów w szyciu chirurgicznym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

20 zespołów z uczelni medycznych z całej Polski zapowiedziało udział w drugiej edycji Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym. Sprawdzą się m.in. w szyciu skóry, tkanki podskórnej oraz zespalaniu przewodu pokarmowego. Impreza odbędzie się 7 i 8 grudnia br. na Uniwersytecie Zielonogórskim.

"W tym roku zainteresowanie mistrzostwami przeszło nasze oczekiwania, ponieważ w ciągu trzech dni rejestracji wypełniona została lista startowa zespołami reprezentującymi większość uczelni medycznych w kraju" – powiedział PAP prodziekan ds. klinicznych Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego dr n. med. Paweł Jarmużek.

Głównym celem mistrzostw jest podniesienie wiedzy na temat technik szycia chirurgicznego, zapoznanie studentów z nowoczesnymi materiałami szewnymi oraz integracja środowisk studenckich z całego kraju.

"Poprzednie mistrzostwa odbywały się w bardzo dobrej atmosferze i był areną interesującej rywalizacji na bardzo wysokim poziomie. Świadczy to o tym, że drużyny przyjechały przygotowane, co wymagało niewątpliwie długotrwałego treningu" - zaznaczył Jarmużek.

Jak podkreślił, szycie chirurgiczne jest bardzo trudnym elementem umiejętności lekarskich, wymagającym nie tylko sprawności manualnych, ale również specjalistycznej wiedzy.

Kluczową rolę w przygotowaniu regulaminu mistrzostw odegrał zespół prof. Przemysława Mańkowskiego z Kliniki Chirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który ustalił regulamin i będzie czuwał nad bezstronną oceną zespołów studenckich.

Dwudniowe zmagania zostały podzielone na dwie części. Na pierwszą, która odbędzie się w piątek, złożą się teoretyczne przygotowania studentów do udziału w zawodach. Przyszli lekarze zapoznają się z metodami szycia chirurgicznego oraz materiałami szewnymi.

W sobotę rozpocznie się część praktyczna, czyli zasadnicza część mistrzostw. 4-osobowe drużyny będą rywalizowały w trzech konkurencjach: szyciu skóry, tkanki podskórnej i zespoleniu przewodu pokarmowego.

Zmagania potrwają dwie godziny, a ich efekty oceni jury złożone z lekarzy i nauczycieli akademickich. Spośród wykonanych zespoleń sędziowie wybiorą najlepsze i wyłonią trzy zespoły, które staną na podium.

Jury oceni dobór narzędzi, czyli nici i igieł do zadanego szwu, a także wybór samego typu szwu do konkretnego zespolenia. Ocenie zostanie także poddana technika wykonania szwu i jego estetyka. Na każde zadanie będzie określony czas, po upływie którego trzeba będzie przerwać pracę.

Przed rokiem, pierwszą edycję mistrzostw wygrali studenci z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego, na drugim stopniu podium stanęła drużyna Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a trzecie miejsce zajął drugi zespół wystawiony przez zielonogórską uczelnię. Wówczas w rywalizacji wzięło udział 18 drużyn, w tym jedna z Ukrainy.

W tym roku atrakcją mistrzostw będzie odbywające się w tym czasie EXPO Symulacji Medycznej, gdzie studenci będą mogli uczestniczyć w obradach i zapoznać się z nowoczesnymi technikami nauczania w Centrach Symulacji Medycznych oraz będą zorganizowane dla nich kursu szycia endoskopowego na specjalistycznych symulatorach.

Organizatorami wydarzeń są: Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego i Szpital Kliniczny im. K. Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019