20.06.2019
PL EN
09.12.2018 aktualizacja 09.12.2018

Przez sztuczne oświetlenie starsze osoby nie mogą spać

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W rejonach cechujących się dużym natężeniem sztucznego światła seniorzy zażywają więcej leków nasennych – wynika z badania opublikowanego na łamach „Journal of Clinical Sleep Medicine”.

Rezultaty analiz przeprowadzonych przez naukowców z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego (Korea Południowa) sugerują, że nocna ekspozycja na sztuczne, zewnętrzne oświetlenie wiąże się z pogorszeniem jakości snu wśród osób powyżej 60 roku życia.

Badacze zestawili dane satelitarne dotyczące poziomu zanieczyszczenia światłem z informacjami na temat stanu zdrowia ponad 52 tys. seniorów. Doszli do wniosku, że w miejscach charakteryzujących się dużym natężeniem sztucznego światła osoby w podeszłym wieku częściej sięgają po środki nasenne. W dodatku stosują je przez dłuższe okresy czasu i w większych ilościach.

„W ramach badania zaobserwowaliśmy istotny związek pomiędzy intensywnością sztucznego, nocnego, zewnętrznego oświetlenia a występowaniem bezsenności – na którą wskazują przepisywane środki nasenne – wśród starszych mieszkańców Korei Południowej” – mówi dr Kyoung-bok Min, jeden z autorów pracy.

Zdaniem specjalistów nocna ekspozycja na sztuczne oświetlenie – zewnętrzne lub wewnętrzne – może zakłócać rytm okołodobowy, a w konsekwencji prowadzić nie tylko do bezsenności, ale również zaburzeń metabolicznych i chorób przewlekłych, takich jak rak, cukrzyca, otyłość i depresja.

Więcej na temat badania można przeczytać na stronie: http://jcsm.aasm.org/ViewAbstract.aspx?pid=31438. (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019