03.06.2020
PL EN
12.12.2018 aktualizacja 12.12.2018

Wiemy coraz więcej o strukturze mózgu niemowąt

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Istnieją duże różnice w tempie rozwoju pomiędzy szarą i białą istotą mózgu w pierwszych latach życia dziecka, a czynniki środowiskowe,na jakie organ ten narażony jest w czasie ciąży mogą radykalnie zmienić przebieg jego rozwoju - udowodnili naukowcy z Uniwersytecie w Turku (Finlandia).

Swoje odkrycia opisali na łamach „Brain Structure and Function” (https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00429-018-1787-x).

„Proces rozwój mózgu niemowląt jest nadal słabo poznany. Dlatego badania dotyczące tego tematu są niezbędne. Rozwijający się mózg jest niezwykle wrażliwy na wczesne czynniki środowiskowe i dokładne poznanie jego struktury ma kluczowe znacznie dla tego, aby móc go odpowiednio chronić” - tłumaczą autorzy pracy.

Jak dodają, już od jakiegoś czasu struktura dorosłego mózgu oraz podział funkcji między półkulami są dobrze poznane. Jednak informacji na temat rozwijających się mózgów noworodków nadal jest bardzo niewiele. „Tymczasem zrozumienie prawidłowego procesu rozwoju jest niezbędne, aby zrozumieć, jak czynniki środowiskowe, takie jak matczyne zdrowie prenatalne mogą wpływać na mózg noworodka” - mówią.

„Udowodniliśmy, że rozwijający się mózg jest najbardziej wrażliwy na czynniki środowiskowe w czasie ciąży, zaś czynniki te mogą radykalnie zmienić przebieg tego rozwoju” - wyjaśnia kierująca badaniem doktorantka Satu Lehtola.

Na potrzeby badania naukowcy zeskanowali za pomocą MRI mózgi 68 dzieci w wieku 2-5 tygodni. Następnie określi objętość płatów mózgowych i różnice między półkulami, czyli tzw. asymetrię półkulistą. Ich szczególne zainteresowanie budziło to, czy wiek oraz płeć noworodków wpływają na badane parametry.

„Zauważyliśmy, że u obu płci płaty były asymetryczne w ten sam sposób: prawy płat skroniowy, lewy ciemieniowy i lewy potyliczny były większe niż ich odpowiedniki z półkuli przeciwnej, jednak stopień asymetrii nie miał związku z wiekiem niemowląt. Stwierdziliśmy także pewne różnice pomiędzy płciami, sugerujące, że dymorfizm płciowy w rozwoju mózgu może być już widoczny na tym etapie, jednak były one bardzo subtelne i obejmowały jedynie bardzo małe obszary istoty szarej” - tłumaczy Lehtola.

Naukowcy zobaczyli też, że tempo wzrostu istoty szarej i istoty białej zależą od wieku i różnią się bardzo na poszczególnych etapach rozwoju. „Jest zgodne z istniejącymi doniesieniami, że tempo wzrostu istoty szarej jest szybsze w pierwszych latach życia, podczas gdy rozwój istoty białej rozciąga się na wczesną dorosłość” - stwierdza autorka pracy.

„Jak dotąd, przeprowadzono bardzo mało badań na ten temat, szczególnie z tak małymi dziećmi. Nasze wyniki są jednak zgodne z wcześniejszymi ustaleniami, a tym samym wzmacniają i poszerzają wiedzę o wczesnym rozwoju mózgu. Uzyskane wyniki będą dobrą podstawą do kontynuowania badań nad wpływem wczesnych czynników środowiskowych na objętość mózgu, co jest kluczowym celem naszego projektu badawczego” - podsumowuje Lehtola. (PAP)

kap/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020