18.08.2019
PL EN
07.12.2018 aktualizacja 07.12.2018

Rozstrzygnięto konkurs "Skomplikowane i proste" na artykuł popularnonaukowy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Artykuły o szarżujących lodowcach, prognostyku astrologicznym z początku XVI. i eksperymentach w laboratorium biotechnologii roślin - zwyciężyły w konkursie na najlepszy artykuł popularnonaukowy "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach".

To już XIV edycja konkursu organizowanego przez redakcję miesięcznika "Forum Akademickie". Wybierane są w nim najlepsze artykuły popularnonaukowe opisujące w przystępny sposób własne badania naukowe uczestników konkursu lub badania, w których brali oni udział.

Zwyciężczynią tegorocznej edycji została geomorfolożka mgr Agnieszka Muzińska, doktorantka Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim. W nagrodzonym artykule "Jak i dlaczego lodowce szarżują?" opisuje ona proces badań nad Lodowcem Niedźwiedzim w Tadżykistanie - jednym z tytułowych "szarżujących" lodowców, którego jęzor potrafi się poruszać do stu metrów na dobę.

Laureatka otrzyma od sponsorów konkursu łącznie 8,5 tys. zł i dodatkowe nagrody (m.in. udział w szkoleniach i nagrody rzeczowe).

Drugie miejsce zajęła dr Agnieszka Franczyk-Cegła z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu za artykuł "Po starą księgę sięgam ze wzruszeniem...". Badaczka analizuje w nim odkryty przez siebie prognostyk astrologiczny na rok 1505 autorstwa Jana z Głogowa nośnik treści oraz narzędzie kultury i historii społecznej. W nagrodę dostanie m.in. 4 tys. zł.

Z kolei trzecia nagroda trafi do mgr Anny Jesionek, farmaceutki i doktorantki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W tekście "Aromat bagna" relację z eksperymentów w laboratorium biotechnologii roślin przeplata ona z opowieścią o roli ziół w dawnych wiekach. "Alchemik, błądząca po lesie zielarka i kupiec zielny towarzyszą badaniom oddziaływania olejków eterycznych z bagna zwyczajnego na namnażanie się limfocytów" - opowiadają o artykule organizatorzy konkursu. Wśród przewidzianych nagród jest m.in. 2 tys. zł.

W konkursie przyznano też cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je: dr Joanna Brzeszcz za tekst o bakteriach żywiących się węglowodorami; mgr Joanna Durlik, pisząca o badaniu języku Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii; dr Jakub Małecki za reportaż naukowy z badań glacjologicznych na Svalbardzie; mgr inż. Grzegorz Szwachta za artykuł o swoich badaniach nad wytwarzaniem cienkich warstw z materiałów nadprzewodzących. Wyróżnione osoby otrzymają m.in. nagrodę pieniężną - po 1 tys. zł.

W konkursie mogły wziąć udział osoby, które nie ukończyły 35. roku życia: pracownicy naukowi uczelni i instytutów badawczych oraz doktoranci.

Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez: Asseco Data Systems, Emapa, Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Kingston Technology, Stowarzyszenie Kopipol, Plagiat.pl, StatSoft, Wydawnictwo Naukowe PWN oraz Fundację Forum Akademickie.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019