16.06.2019
PL EN
12.12.2018 aktualizacja 12.12.2018

Niemowlęta nie rozpoznają twarzy z profilu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dopiero po upływie pół roku życia dzieci zaczynają rozpoznawać twarz swojej mamy z profilu. Wcześniej identyfikują ją tylko w kontakcie twarzą w twarz – czytamy na łamach czasopisma „NeuroImage”.

Według naukowców z Uniwersytetu Chuo (Japonia) maluchy przed ukończeniem 6 miesiąca życia nie są w stanie rozpoznać swojej mamy, gdy ta wpatruje się akurat w ekran telefonu, siedząc odwrócona do nich bokiem. Niemowlęta nabywają tę umiejętność dopiero po upływie pół roku życia, a wcześniej reagują tylko na mamę znajdującą się na wprost.

W ramach badania specjaliści co miesiąc mierzyli aktywność mózgu 14 maluchów (począwszy od 3 m.ż.) podczas oglądania wizerunku matki z profilu lub en face. Zauważyli, że dzieci zaczynały rozpoznawać matkę z profilu około 6 m.ż. Świadczyła o tym nasilona odpowiedź hemodynamiczna (związana z przepływem krwi) w prawym obszarze potyliczno-skroniowym.

„W ostatnich latach telefony komórkowe stały się nadzwyczaj popularne i często nie spuszczamy ich z oczu. Matki zajmujące się dziećmi nie są pod tym względem wyjątkiem. Jednak małe dzieci nie rozpoznają twarzy z profilu. Gdy mówimy do małych dzieci, powinniśmy patrzeć prosto na ich buzie” – radzi prof. Ryusuke Kakigi, jeden z autorów badania.

O szczegółach przedsięwzięcia można przeczytać na stronie: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1053811918321098?via%3Dihub#!. (PAP)

ooo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019