26.06.2019
PL EN
13.12.2018 aktualizacja 13.12.2018

Ponad 6,2 mln zł z NCBR dla Politechniki Łódzkiej na projekty aplikacyjne

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Spersonalizowana odzież ochronna dla ratowników górskich z funkcją aktywnego ogrzewania czy urządzenia do wspomagania wczesnej diagnostyki znamion skórnych - m.in. na te projekty aplikacyjne Politechnika Łódzka otrzyma ponad 6,2 mln zł dofinansowania z NCBR.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) dofinansuje w sumie cztery projekty aplikacyjne, które będą realizowane w konsorcjach z udziałem firm oraz instytucji, zainteresowanych wprowadzeniem na rynek opracowanych produktów i technologie. Politechnika Łódzka jest liderem dwóch projektów, a w dwóch pozostałych partnerem – poinformowała w komunikacie rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka.

Jeden z projektów, którego liderem jest Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ, dotyczy opracowania odzieży ochronnej dla ratowników górskich. Ma ona zostać wyposażona w funkcję inteligentnego ogrzewania i pozyskiwania energii ze źródeł alternatywnych.

W tej nowatorskiej – zdaniem naukowców - propozycji w skali kraju wykorzystane zostaną nowoczesne rozwiązania z dziedziny elektroniki, informatyki, odzieżownictwa oraz ochrony pracy. Powstanie prototyp odzieży, który zostanie poddany testom w warunkach, w jakich prowadzone są akcje ratownicze - na otwartej przestrzeni, gdzie odczucie zimna mogą dodatkowo potęgować podmuchy wiatru, wysoka wilgotność powietrza, czy opady atmosferyczne. W skład konsorcjum wchodzą również: Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy oraz Pracownia Sprzętu Alpinistycznego Małachowski. Kolejny zespół projektantów, którego liderem są naukowcy z Wydziału Chemicznego PŁ, ma opracować innowacyjne grodzice hybrydowe, stanowiące realną alternatywę dla obecnie wykorzystywanych lekkich grodzic stalowych.

Grodzice są od kilkudziesięciu lat powszechnie stosowane jako konstrukcje zabezpieczające głębokie wykopy i inne uskoki terenu. Opracowane przez naukowców innowacyjne rozwiązane znajdzie zastosowanie w inżynierii lądowej i wodnej do budowy ścian zabezpieczających o wysokości do 3 m ponad powierzchnią gruntu. Partnerami w projekcie są: S. i A. Pietrucha oraz Instytut Włókiennictwa w Łodzi.

Z udziałem naukowców z PŁ opracowane mają zostać także urządzenia do wspomagania wczesnej diagnostyki znamion skórnych, w tym czerniaka, za pomocą metod wizji komputerowej, modelowania przestrzennego, analizy porównawczej i klasyfikacji. Według informacji uczelni, powstać ma urządzenie o wysokiej rozdzielczości do automatycznego modelowania 3D oraz analizy powierzchni skóry pacjenta, którego zadaniem będzie identyfikacja zmian barwnikowych, tzw. pieprzyków, pod kątem wczesnej diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, w szczególności czerniaka. Liderem tego projektu jest klinika Skopia Estetic Clinic, a PŁ pełni rolę partnera.

W ramach kolejnego projektu – jak informuje rzeczniczka PŁ - powstać ma innowacyjna linia produkcyjna do wytwarzania odlewów ciśnieniowych o znacząco obniżonej porowatości. Nowatorska technologia służyć będzie do produkcji wysokojakościowych odlewów ciśnieniowych. Zdaniem twórców projektu, ma to szczególnie znaczenie np. dla bardzo wymagającego przemysłu motoryzacyjnego, bowiem stale rośnie zapotrzebowanie na odlewy o coraz wyższych właściwościach mechanicznych. W skład konsorcjum wchodzą: Instytut Odlewnictwa (lider), Wydział Mechaniczny PŁ, Odlewnia Silum, Fabryka Narzędzi Sil Tool i Sil-Bike Zakłady Mechaniczne.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019