18.09.2019
PL EN
13.12.2018 aktualizacja 13.12.2018

Gowin: Mediateka w Piotrkowie Tryb. będzie miejscem styku nauki, kultury i edukacji

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P) i prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak (L) podczas konferencji prasowej w Piotrkowie Trybunalskim. Fot. PAP/Roman Zawistowski 13.12.108 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P) i prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak (L) podczas konferencji prasowej w Piotrkowie Trybunalskim. Fot. PAP/Roman Zawistowski 13.12.108

Mediateka w Piotrkowie Trybunalskim będzie miejscem styku nauki, kultury i edukacji. To bardzo innowacyjne podejście do rozwoju miasta – powiedział w czwartek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Otwarcie placówki planowane jest w maju 2019 roku.

Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego podczas czwartkowej wizyty w Piotrkowie Tryb. zwiedził powstającą w tym mieście Mediatekę. W nowo powstałym budynku znajdzie się m.in. biblioteka oraz interaktywne pracownie edukacyjne i przestrzenie dla działań kulturalnych.

Jak wskazał Gowin, to miejsce wpisuje się w strategię rozwoju polskiej nauki i uczelni, zaproponowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Jej trzecim filarem było coś, co nazwaliśmy społeczną odpowiedzialnością nauki. Chodzi o to, by z wiedzą o osiągnięciach współczesnej nauki dotrzeć jak najszerzej. Ta popularyzacja służy zarówno podnoszeniu świadomości intelektualnej polskiego społeczeństwa, ale pełni też bardzo ważną funkcję inspirującą, zwłaszcza dzieci i młodzież do samodzielnych poszukiwań naukowych" – tłumaczył wicepremier.

Wskazał, że piotrkowska Mediateka to jedno z "najnowocześniejszych i najambitniej pomyślanych miejsc", w których mają stykać się nauka, kultura i edukacja. Dodał, że to innowacyjne podejście do rozwoju miasta, wyrastające z filozofii "Smart City" – miast nastawionych na podnoszenie codziennej jakości życia mieszkańców.

"Na razie znajdujemy się w bardzo nowocześnie zaprojektowanych pomieszczeniach, ale już wkrótce zaczną one tętnić życiem. Pojawią się tutaj nowoczesne laboratoria, pojawi się całe oprzyrządowanie dotyczące wirtualnej rzeczywistości. Dlatego, że misją takich miejsc, jak piotrkowska Mediateka jest kształcenie w sposób najbardziej przekonujący dla dzieci, czy młodzieży. A więc kształcenie poprzez zabawę, kreację, eksperyment" – zaznaczył minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Gowin wyraził nadzieję, że nowoczesna placówka podniesie jakość życia mieszkańców, umożliwiając im korzystanie z dorobku nowoczesnych technologii, nauki i kultury.

Prezydent Piotrkowa Tryb. Krzysztof Chojniak dodał, że Mediateka będzie miejscem spotkań, w którym wokół wartości związanych z kulturą, nauką i edukację będzie budowana lokalna wspólnota wszystkich pokoleń. "Jesteśmy otwarci na sugestie i podpowiedzi wicepremiera, bo akurat zakończona została budowa budynku, a teraz trwa jego wyposażanie. Dlatego też będziemy wdzięczni za sugestie, wszelką pomoc i patronat merytoryczny" – zadeklarował.

Budowa Mediateki to jedna z najważniejszych inwestycji programu "Młode Stare Miasto", który dotyczy rewitalizacji terenów Podzamcza - jednej z najstarszych części Piotrkowa Trybunalskiego.

Nowoczesny, trzykondygnacyjny budynek powstał na pl. Pofranciszkańskim. Swoim kształtem nawiązuje do otwartej księgi. W obiekcie znajdzie się m.in. centrum nauki, w którego utworzenie miasto chce włączyć piotrkowskie firmy, interaktywna pracownia przedstawiająca bogate dzieje Piotrkowa Trybunalskiego, biblioteka z wolnym dostępem do księgozbioru (wraz z wrzutnią i książkomatem), pracowania eksperymentów i warsztatów, multimedialna aula konferencyjna z funkcją sali kinowej, sala zabaw czytelniczych i edukacyjnych dla dzieci oraz pracownia gier komputerowych.

Budowa obiektu trwała rok. Jak poinformował w czwartek prezydent Chojniak otwarcie Mediateki planowane jest na maj 2019 roku. Inwestycja ma kosztować ok. 34 mln zł. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019