Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
20.12.2018 aktualizacja 20.12.2018

Kielce/ 140 mln zł z UE na budowę kampusu GUM

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

162,5 mln zł wyniesie koszt budowy laboratorium badawczego Głównego Urzędu Miar w Kielcach. W czwartek w stolicy regionu świętokrzyskiego podpisano umowę na dofinasowanie inwestycji ze środków unijnych (140 mln zł).

Umowę na dofinansowanie inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-20 podpisali w czwartek w Kielcach marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek województwa Renata Janik i dyrektor generalny Głównego Urzędu Miar Andrzej Hantz. Całkowity koszt budowy Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar wyniesie 162,5 mln, z czego 140 mln to dofinansowanie ze środków unijnych, pozostała część to wkład własny Politechniki Świętokrzyskiej.

„W stolicy regionu świętokrzyskiego będzie zlokalizowane centrum polskiej metrologii, które ma ambicje być jednym z przodujących nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Powstanie kampusu laboratoryjnego w Kielcach to efekt pracy wielu ludzi. Cieszę się, że po latach starań inwestycja wchodzi w etap realizacji” – poinformował po podpisaniu umowy marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Kampus powstanie w Kielcach na północnym zboczu góry Hałasa. Podczas konferencji prasowej Hantz powiedział, że w kieleckich laboratoriach będą realizowane zadania, których nie da się wykonać w obecnej siedzibie instytucji w Warszawie”. Podkreślił, że za nową lokalizacją przemawia oddalenie od źródeł potencjalnych niekorzystnych oddziaływań, w zakresie drgań, hałasu i promieniowania elektromagnetycznego.

„Infrastruktura i położenie przyszłego kampusu laboratoryjnego pozwoli nam na przygotowanie takiej organizacji pracy i stanowisk pomiarowych, aby realizować wszystkie badania i pomiary na najwyższym światowym poziomie” – zapewnił dyr. generalny GUM. Dodał, że inwestycja przyczyni się do rozwoju regionalnego przemysłu, świętokrzyskich przedsiębiorstw i instytucji badawczych.

„Taka instytucja na całym świecie przyciąga jak magnes kolejne podmioty, jak również małe przedsiębiorstwa czy startupy. W tych laboratoriach będą zlokalizowane najważniejsze wzorce państwowe. Już przygotowujemy pewne instalacje, które z pewnych przyczyn technologicznych nie mogą być wykonywane w Warszawie, czekamy, aż będziemy je mogli tutaj przenieść i kontynuować prace. Chodzi tutaj o takie podstawowe wielkości fizyczne jak czas, masa, długość” – podkreślił Hantz.

Rektor Politechniki Świętokrzyskiej, która wchodzi w skład konsorcjum realizującego projekt, prof. Wiesław Trąmpczyński podkreślił ogromne znaczenie inwestycji dla regionu świętokrzyskiego i regionalnych szkół wyższych. „Dla naszej uczelni to możliwość współpracy z firmami polskimi i międzynarodowymi. Projekt zakłada, że około 45 osób znajdzie w tych laboratoriach nowe miejsca pracy. Wśród nich będą obecni studenci Politechniki Świętokrzyskiej. Właśnie pod tym kątem uruchomiliśmy specjalność Komputerowe systemy sterowania i pomiarów na kierunku Automatyka i Robotyka. Przed naszą uczelnią otwiera się ogromna szansa, wierzę, że z niej skorzystamy” – powiedział PAP Trąmpczyński.

Według założeń projektu „Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar" do kampusu GUM w Kielcach ma się przenieść połowa laboratoriów instytucji obecnie działających w Warszawie. Do 2023 roku w stolicy Świętokrzyskiego powstanie specjalistyczny obiekt o powierzchni około 15 tys. m kw., wyposażony w kilkadziesiąt innowacyjnych, metrologicznych stanowisk pomiarowo-badawczych.

Już w piątek zostanie rozstrzygnięty przetarg na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej projektu. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowano sześć prac. Dyrektor biura dyrektora generalnego GUM Paweł Oracz poinformował, że do końca stycznia 2019 roku podpisana zostanie umowa z wykonawcą dokumentacji projektowej, a w listopadzie przyszłego roku powinien zostać ogłoszony przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy inwestycji.

„Liczymy, że wykonawca wejdzie na teren budowy w czerwcu 2020 roku, a prace potrwają 2- 2,5 roku. To oznacza, że na początku 2023 roku obiekt będzie gotowy pod klucz. Równolegle do procesu budowlanego będą trwały procesy przetargowe na 33 stanowiska pomiarowe. W trzecim kwartale 2023 roku instalacje tych stanowisk pomiarowych powinny się zakończyć” – powiedział Oracz. Dodał, że w porozumieniu z Politechniką Świętokrzyską przygotowana zostanie kadra startowa kampusu GUM w Kielcach.

„To będzie minimum 30 pracowników badawczo-naukowych. Nie czekając na zakończenie inwestycji, chcemy przygotować i przeszkolić personel, tak by w momencie uruchomienia kampusu pracownicy byli już gotowi do podjęcia pracy” – dodał Oracz.

Główny Urząd Miar to rządowa instytucja zajmująca się m.in. budową, utrzymywaniem i modernizacją państwowych wzorców jednostek miar, zatwierdzaniem typów przyrządów pomiarowych na podstawie wyników przeprowadzonych badań, udzielaniem i cofaniem - w drodze decyzji - upoważnień do legalizacji pierwotnej lub legalizacji ponownej określonych rodzajów przyrządów pomiarowych.

Podpisana w maju 2017 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o miarach na nowo określa katalog zadań Prezesa Głównego Urzędu Miar, rozszerzając go m.in. o prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinach dotyczących metrologii, współpracę z innymi jednostkami naukowymi w tym zakresie oraz wspieranie i inspirowanie rozwoju krajowego przemysłu. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ je/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024