26.02.2020
PL EN
01.01.2019 aktualizacja 01.01.2019

Pszczoły potrafią liczyć za pomocą niewielu neuronów w mózgu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pszczoły potrafią liczyć, używając do tego zaledwie czterech neuronów w mózgu. Takie wnioski wynikają z badań, które polegały na symulowaniu pszczelego mózgu w komputerze. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma „iScience”.

Na podstawie obserwacji pszczół i za pomocą komputerowej symulacji pszczelego mózgu naukowcy sprawdzali, na ile efektywne są możliwości poznawcze tych owadów. Badacze próbowali zrekonstruować algorytm, za pomocą którego pszczoły liczą i zapamiętują liczbę obiektów.

Wcześniejsze badania wykazały, że pszczoły potrafią policzyć cztery-pięć przedmiotów. W trakcie eksperymentów, po odpowiednim wyćwiczeniu, nauczyły się wybierać mniejszą liczbę obiektów z dwóch możliwości, w tym – zerową.

Jednak nie odbywa się to za sprawą abstrakcyjnego pojęcia liczby, ale skomplikowanych ruchów podczas lotu, za pomocą których pszczoła poznaje obiekty, jeden po drugim. Kiedy już dokona inspekcji, zapamiętywanie i rozróżnianie większej i mniejszej liczby przedmiotów wymaga niewielkich zasobów mózgu.

Zdaniem badaczy pszczołom do prostego liczenia i zapamiętywania liczby przedmiotów wystarczy układ zaledwie czterech neuronów.

Tego rodzaju wyniki mogą przełożyć się na badania nad sztuczną inteligencją, a przede wszystkim na efektywność autonomicznych układów, takich jak roboty, które dzięki temu mogłyby działać, opierając się na prostych algorytmach.

Jak podkreśla główna autorka badań, Vera Vasas z Queen Mary University w Londynie, badania możliwości poznawczych zwierząt są ważne nie tylko w aspekcie pytań o to, co zwierzęta potrafią, ale też jak do tego dochodzą.

Rozmiar mózgu nie stanowi o wszystkim. Zwoje mózgowe pszczół mają milion komórek nerwowych. To niewiele w porównaniu z mózgiem ludzkim, który składa się z 86 mld neuronów. Niewielki mózg musi więc efektywnie wykorzystywać swoje możliwości.

Więcej - na stronie:

www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2589004218302384?via%3Dihub (PAP)

krx/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020