05.07.2020
PL EN
03.01.2019 aktualizacja 03.01.2019

Kambryjska eksplozja wydarzyła się kilka milionów lat później niż sądzono

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Eksplozja kambryjska, jeden z najważniejszych epizodów w dziejach życia na Ziemi, wydarzyła się kilka milionów lat później, niż wynikało z dotychczasowych datowań – poinformowali naukowcy na łamach pisma „Terra Nova”.

Stosując metodę datowania opartą na zastosowaniu izotopów uranu i ołowiu, naukowcy z międzynarodowego zespołu ustalili, że tzw. eksplozja kambryjska rozpoczęła się ok. 538,8 mln lat temu.

W trakcie tego wydarzenia, które rozpoczyna okres kambru i erę paleozoiczną, na Ziemi pojawiła się ogromna liczba nowych organizmów wielokomórkowych, w tym przodkowie wielu grup zwierząt - mięczaków, owadów, skorupiaków i kręgowców. Mimo że proces trwał kilka milionów lat, w skali geologicznej był on na tyle gwałtowny, że w odniesieniu do tego okresu stosuje się umowną nazwę „eksplozja”.

W tym czasie z kolei wymarły inne formy żywe, tzw. fauna ediakarańska, czyli najstarsze znane organizmy wielokomórkowe.

„Udało nam się doprecyzować okno czasowe, w którym rozpoczął się ten epizod” - wyjaśnia prof. Ulf Linnemann z Senckenberg Gesellschaft für Naturforschung w Dreźnie (Niemcy).

Naukowcy badali wiek skał z kilku warstw wulkanicznych w południowej Namibii. Metoda polega na analizie tempa rozpadu uranu w minerale o nazwie cyrkon. Dzięki temu można precyzyjnie ustalić wiek skał.

Z ich badań wynika, że eksplozja kambryjska rozpoczęła się ok. dwa miliony lat później, niż dotąd zakładano.

Co więcej, naukowcom udało się ustalić, że zastąpienie fauny ediakarańskiej kambryjską nastąpiło w ciągu ok. 410 tys. lat. „Z geologicznego punktu widzenia to prawdziwy sprint” - wyjaśnia Linnemann.

Tak szybki proces można wyjaśnić na zasadzie biologicznego „wyścigu zbrojeń”. Kiedy drapieżnik rozwinął zdolność przemieszczania się, jego ofiary musiały wypracować lepszą zdolność obrony, np. pancerze ochronne.

Więcej: https://www.alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/172372 (PAP)

krx/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020