16.06.2019
PL EN
31.12.2018 aktualizacja 31.12.2018

Tatrzański PN: Petardy to śmiertelne niebezpieczeństwo dla dzikich zwierząt

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów chcących przywitać nowy rok w Tatrach, aby nie odpalali tam petard i zachowywali się cicho. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo wywołane hukiem są niedźwiedzie, które mogą się wybudzić ze snu zimowego.

"Spłoszone zwierzęta mogą ulec śmiertelnym wypadkom podczas panicznej ucieczki. Szczególnie musimy teraz dbać o gawrujące niedźwiedzie, które wybudzone ze snu, mogą nie przetrwać" – wyjaśnił dyrektor TPN Szymon Ziobrowski. "Dla dzikich zwierząt noc sylwestrowa powinna być taka jak i inne noce w roku" – dodał.

Od kilku władze TPN organizują akcję informacyjną "Nie strzelaj w sylwestra!". Co roku z tej okazji powstaje ilustrujący przestraszone hukiem petard zwierzęta plakat tworzony przez innego artystę. Dotychczas plakaty takie stworzyli znani ilustratorzy, jak: Krzysztof Kokoryn, Dawid Ryski, Aleksandra Woldańska-Płocińska i Katarzyna Bogucka. W tym roku plakat Gosi Herby przedstawia wystraszonego wystrzałem fajerwerków niedźwiedzia.

Każdego roku w noc sylwestrową na tatrzańskie szlaki wyruszają setki turystów chcących w otoczeniu szczytów przywitać nowy rok. Spontaniczne zabawy sylwestrowe organizowane są w tatrzańskich schroniskach. (PAP)

Autor: Szymon Bafia

szb/ joz/

Copyright © Fundacja PAP 2019