25.08.2019
PL EN
09.01.2019 aktualizacja 09.01.2019

Szczecin/W piątek kilkadziesiąt atrakcji podczas Nocy Biologów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Od zastosowania dzikich roślin w kuchni po ciekawostki o kichaniu i śmiechu – kilkadziesiąt warsztatów, laboratoriów i wykładów przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego na Noc Biologów. Ósma edycja wydarzenia odbędzie się w piątek.

"To nie jest sucha teoria. Podczas Nocy Biologów można na własne oczy zobaczyć, jak wygląda to, o czym czytamy w książkach biologicznych, co oglądamy w filmach przyrodniczych. Można przekonać się też, jak wygląda praca naukowca" - powiedział PAP koordynator Nocy Biologów, prof. Robert Czerniawski z Uniwersytetu Szczecińskiego. Dodał, że biolodzy starają się dopasować zajęcia także do zainteresowań poszczególnych uczestników.

Podczas tegorocznej edycji odbędą się m.in. warsztaty poświęcone środkom chemicznym w produktach spożywczych czy też dziko rosnącym roślinom i ich wykorzystaniu na co dzień. Naukowcy będą też opowiadać o "kryminalnym świecie roślin" i "czarnych charakterach" wśród nich. Uczestnicy Nocy Biologów będą mogli się dowiedzieć, jakie owady żyją w najbliższym otoczeniu człowieka i czy są one pożyteczne; otrzymają także wskazówki, jak dbać o domowe zwierzęta i jak chronić je przed pasożytami.

Na warsztatach zatytułowanych "co nas kręci w nosie?" biolodzy odpowiedzą na pytania o pyłki roślin i – jak zapowiadają – przedstawią ciekawostki dotyczące kichania. Uczestnicy innych warsztatów mają się natomiast dowiedzieć, skąd się bierze śmiech i jak wpływa na odchudzanie i zwalczanie chorób. Wśród zapowiadanych atrakcji znalazł się też m.in. wykład o "życiu jezior" – od ich narodzin po umieranie.

Wydarzenia w ramach Nocy Biologów skierowane są przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

"Wielu uczniów, którzy do nas przychodzą, widzi w tym możliwość +zerwania się+ z lekcji. Kiedy natomiast wychodzą, podejście jest już inne – mówią, że zajęcia były ciekawe, że nie spodziewali się, iż tak to może wyglądać, są bardzo zainteresowani" – tłumaczył prof. Czerniawski.

Warsztaty, pokazy, wykłady i laboratoria odbędą się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego w piątek w godz. 9-17:30. 

PAP - Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka

emb/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019