Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
20.01.2019 aktualizacja 20.01.2019

Składnik kremów z filtrem szkodzi koralowcom

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Choć kremy z filtrem są niezbędne w zapobieganiu poparzeniom i rakowi skóry, to niektóre ich składniki mogą szkodzić organizmom morskim. Na kontakcie z nimi, a konkretnie ze związkiem chemicznym oktokrylenem, cierpią najbardziej rafy koralowe – donoszą naukowcy z American Chemical Society.

Oktokrylen, wchodzący w skład również niektórych kosmetyków i środków pielęgnacji włosów, kumuluje się w koralowcach w postaci estrów kwasów tłuszczowych i może być toksyczny dla tych morskich organizmów - wynika z badania opisanego w "Analytical Chemistry".

Zgodnie z niektórymi badaniami nawet 14 tys. ton kremów z filtrem kończy każdego roku w światowych oceanach. Aby chronić rafy, władze stanu Hawaje zabroniły niedawno używania kremów zawierających oksybenzon i oktinoksat, o których wiadomo, że szkodzą koralom. Przepis zacznie obowiązywać od stycznia 2021 roku.

Z kolei oktokrylen jest często wykorzystywany przy produkcji nie tylko kremów z filtrem, ale i sprayów do włosów oraz odżywek. Choć oktokrylen jest toksyczny dla koralowców w wysokim stężeniu, Didier Stien, Philippe Lebaron i ich koledzy zastanawiali się, jak wpływa na te zwierzęta w ilościach, jakie występują rzeczywiście w otoczeniu.

Aby się o tym przekonać, naukowcy wystawili koralowce na działanie różnych stężeń związku przez tydzień. Okazało się, że koralowce były wrażliwe na 50 mikrogramów na litr i większe ilości, czyli na około 10 razy wyższe stężenie, niż występujące w oceanie. Oktokrylen akumuluje się w koralowcach jako estry kwasów tłuszczowych, które mogą negatywnie wpływać na metabolizm organizmu. Zespół odkrył też zwiększony poziom acylokarnityny, która wytwarzana jest w warunkach nietypowego metabolizmu kwasów tłuszczowych i dysfunkcji mitochondriów.

Naukowcy uważają, że poziom oktokrylenu w oceanach mógł do tej pory być nie doszacowany. (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024