22.08.2019
PL EN
11.01.2019 aktualizacja 11.01.2019

Rozpoczyna się Śląski Festiwal Nauki

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Energia to przewodnie hasło III Śląskiego Festiwalu Nauki, który potrwa od piątku do poniedziałku w Katowicach. Zaplanowano ponad 150 stanowisk pokazowych, ponad 90 warsztatów, 3 sceny, kilkanaście wystaw artystycznych i naukowych.

Oficjalnym prologiem festiwalu jest rozpoczynająca się już w piątek VIII Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim (UŚ), który jest liderem przedsięwzięcia współorganizowanego w sumie przez 6 uczelni z regionu.

Jak poinformowała podczas piątkowej konferencji prasowej prodziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ dr hab. Edyta Sierka, na wydarzenia Nocy Biologów zarejestrowało się blisko 1500 osób. "Co roku jesteśmy uskrzydleni zainteresowaniem tą imprezą. Kiedy ogłaszamy rekrutację, mija 12-15 minut do pierwszych telefonów ze skargami, że ktoś nie zdołał się już zarejestrować" – powiedziała.

Oficjalną inaugurację festiwalu zaplanowano na sobotni wieczór w Teatrze Śląskim w Katowicach. Odbędzie się wówczas koncert - instalacja multimedialna CallTrainMO4/HG4, przygotowana przez prof. Mariana Oslislo z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych i towarzyszących mu muzyków. W niedzielę i poniedziałek festiwalowym centrum będzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

Wśród gości specjalnych festiwalu jest m.in. laureat Nagrody Nobla i doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, niemiecki mineralog i fizyk Johannes Georg Bednorz, którego rodzice pochodzili ze Śląska, a także amerykańska astronautka Nicole Stott, która pojawi się na inauguracji. Na festiwalu pojawią się też: językoznawczyni prof. Katarzyna Kłosińska, znani dziennikarze Mariusz Szczygieł, Filip Springer i Tomasz Zubilewicz, a także popularni youtuberzy. Rolę ambasadorów festiwalu przyjęli: dziennikarz radiowy Piotr Baron, dziennikarze naukowi Tomasz Rożek i Wiktor Niedzicki oraz astrofizyk dr Łukasz Lamża.

Wśród festiwalowych atrakcji - obok wykładów, wystaw i warsztatów - są też m.in. naukowy show laserowy, rozgrywki e-sportowe, dmuchana rakieta kosmiczna, czy mobilne planetarium.

Gospodarzem festiwalu jest miasto Katowice, a współgospodarzem - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, zrzeszająca 41 miast i gmin województwa śląskiego. "Jednym z zadań ustawowych GZM jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Zapewnienie jak najlepszych warunków dla nauki i edukacji jest impulsem do rozwoju miast i obszarów metropolitalnych" – podkreśliła podczas piątkowej konferencji rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska.

Serwis Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych Festiwalu. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019