Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
20.01.2019 aktualizacja 20.01.2019

Dzikie owady też się starzeją

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Krótko żyjące owady starzeją się podobnie jak ludzie, tracąc przed śmiercią niektóre fizyczne możliwości – pokazuje badanie przeprowadzone na brytyjskim University of Exeter, opisane w „Evolution”.

W ramach kilku eksperymentów sprawdzano, czy owady takie jak świerszcze polne (Gryllus campestris), których dorosłe życie trwa kilka tygodni – doświadczają w naturze procesu starzenia w sensie spadku sprawności fizycznej. Owady wykorzystuje się wprawdzie do analizowania tego procesu w laboratoriach, ale nie było jasne, czy one rzeczywiście osiągają „podeszły wiek”, chronione przed surowymi warunkami naturalnego środowiska.

„Tak jak ludzie, świerszcze się starzeją - potwierdził główny autor badania dr Rolando Rodríguez-Muñoz z centrum ekologii i ochrony środowiska University of Exeter w Kornwalii. - Choć nie znaleźliśmy dowodów na to, że +żyją szybko i umierają młodo+, to te, które wkładają więcej energii w reprodukcję we wczesnych stadiach życia, wykazują oznaki szybszego spadku sprawności w miarę upływu czasu”.

Aby zarejestrować każdą godzinę życia populacji dzikich świerszczy na hiszpańskiej łące, badacze wykorzystali sieć ponad 130 kamer wideo. Monitorowali reprodukcję, starzenie się i przeżywalność przez ponad 10 lat.

Nie znaleźli dowodów na powiązanie między reprodukcją we wczesnym etapie życia a przeżywalnością owadów. Jednak świerszcze, które bardziej angażowały się w procesy reprodukcyjne, wykazywały oznaki „starzenia” - mniej ćwierkając i przegrywając więcej potyczek.

„Zasadniczym pytaniem w biologii jest, dlaczego się +rozpadamy+, kiedy się starzejemy – przypomniał prof. Tom Tregenza, także z University of Exeter. - W przeszłości uważano, że jest coś nieuchronnego w spadku formy wraz z wiekiem. Jednakże teraz nastąpiła zmiana w kierunku poglądu, że jest to coś, do czego wyewoluowaliśmy”. Badacz wyjaśnił, że może tutaj chodzić o przekazywanie genów.

„Innymi słowy, starzejemy się, bo zamiast wykorzystywać energię do utrzymania własnego organizmu – stawiamy na reprodukcję. Selekcja naturalna może faworyzować ten proces – przekazywanie mnóstwa kopii naszych genów – nad zwykłe przetrwanie” - zaakcentował. (PAP)

mrt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024