30.03.2020
PL EN
17.01.2019 aktualizacja 17.01.2019

Dolnośląskie/ Politechnika Wrocławska podpisała porozumienie o współpracy z samorządem województwa

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Działania dla zrównoważonego rozwoju województwa i uczelni, wspieranie rozwoju samorządu terytorialnego poprzez transfer wiedzy i doskonalenie umiejętności pracowników samorządowych to niektóre z założeń porozumienia o współpracy, które w środę podpisały Politechnika Wrocławska oraz samorząd województwa dolnośląskiego.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił w środę na konferencji prasowej, że Dolny Śląsk jest województwem, które jeśli chodzi o zasobność, plasuje się na drugim miejscu po Mazowszu. „Nie bylibyśmy w stanie osiągnąć takiego sukcesu, gdyby nie współpraca z uczelniami wyższymi, w tym z Politechniką Wrocławską. Ta współpraca zawsze była dobra i w zasadzie trwa bezustannie więc ta umowa, z której skorzystają m.in. małe i średnie przedsiębiorstwa, jest tylko pewną formalnością. Daje równocześnie możliwość rozszerzania naszych działań” - powiedział Przybylski.

Podpisane w środę porozumienie o współpracy zakłada m.in. działania dla zrównoważonego rozwoju województwa i uczelni, wspieranie rozwoju samorządu terytorialnego poprzez transfer wiedzy i doskonalenie umiejętności pracowników samorządowych oraz liderów lokalnych i regionalnych oraz inicjowanie wspólnych spotkań i konferencji służących rozwojowi regionu.

Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas przypominał, że głównym, widocznym, efektem dotychczasowej współpracy uczelni i samorządu województwa jest budowa centrum badawczego GEO-3EM. Będą się tam znajdować laboratoria, z których skorzystają działające w regionie firmy. Nowa infrastruktura będzie służyć prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych skoncentrowanych na obszarach strategicznych z punktu widzenia rozwoju całego Dolnego Śląska.

Rektor poinformował przy tym, że uczelnia nawiązała też kontakt z władzami Lubina. „To właśnie w tym mieście powstanie nasze centrum naukowo-badawcze związane z szeroko rozumianym przemysłem lotniczym. Przy aprobacie urzędu marszałkowskiego utworzyliśmy także Wrocławskie Centrum Badawcze, które skupia wszystkie uczelnie ze stolicy Dolnego Śląska. Centrum nastawione jest przede wszystkim na współpracę z regionem Saksonii, ale w tym względzie liczymy także na pomoc ze strony naszych władz samorządowych” – powiedział profesor.

Podczas konferencji zaprezentowana została firma Scanway, którą założyli absolwenci Politechniki Wrocławskiej. To startup tworzący nowoczesne systemy pomiarowe dla wielu branż, od kopalń po satelity. Firma pracuje m.in. nad satelitą obserwacyjnym ScanSAT, który powstaje we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Scanway rozwijał się we Wrocławskim Parku Technologicznym i skorzystał ze wsparcia kapitałowego Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju. To spółka należąca do samorządu województwa dolnośląskiego, która wspiera rozwój małych i średnich firm.

W 2018 r. kwota pożyczek udzielonych dolnośląskim firmom przez fundusz m.in. na inwestycje i zakup nieruchomości wyniosła 200 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020