20.08.2019
PL EN
17.01.2019 aktualizacja 17.01.2019

Szczecin/ Laboratorium Chłodnictwa i Klimatyzacji otwarte w Akademii Morskiej

Otwarcie Laboratorium Chłodnictwa i Klimatyzacji Akademii Morskiej w Szczecinie. Fot. PAP/Marcin Bielecki 16.01.2019 Otwarcie Laboratorium Chłodnictwa i Klimatyzacji Akademii Morskiej w Szczecinie. Fot. PAP/Marcin Bielecki 16.01.2019

Laboratorium Chłodnictwa i Klimatyzacji otwarto w środę w szczecińskiej Akademii Morskiej, Naukowcy i studenci mają w nim opracowywać m.in. energooszczędne rozwiązania dla urządzeń chłodzących.

"W laboratorium skupiamy się na opracowywaniu rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych. Chodzi o to, aby straty ciepła w układach czy to klimatyzacyjnych, czy wentylacyjnych, czy w układach chłodniczych były jak najmniejsze i o to, żeby czynnik chłodniczy, który jest niezmiernie groźny dla środowiska naturalnego, miał na to środowisko jak najmniejszy wpływ" - powiedziała w środę dziennikarzom rzeczniczka Akademii Morskiej w Szczecinie Weronika Bulicz.

Studenci będą w laboratorium zapoznawać się z budową i działaniem urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych "co jest niezbędne w ich dalszej pracy na statku" - powiedziała dr inż. Ewelina Złoczowska z Akademii Morskiej. W pomieszczeniach znalazło się kilka stanowisk, w tym zbudowane według autorskiego projektu naukowców Akademii Morskiej stanowisko do badań automatyki chłodniczej.

"Wyposażone jest w elektroniczny zawór rozprężny (...) Możemy tutaj badać algorytmy sterowania tym zaworem, co ma wpływ na efektywność urządzenia chłodniczego" - tłumaczyła podczas otwarcia laboratorium dr inż. Złoczowska. Stanowisko składa się z układu chłodniczego, izolowanej cieplnie komory, układu do symulowania obciążenia cieplnego oraz systemu pomiarowego.

Na stanowisku do badań centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła studenci będą natomiast pracować nad poprawą efektywności systemów wentylacji czy klimatyzacji.

"Wszystkie systemy, które tutaj budujemy, mają na celu to, żeby te urządzenia (chłodnicze) były efektywne i przyjazne środowisku naturalnemu. Stąd stanowisko do napełniania i odzysku czynnika chłodniczego. Dziś nie ma możliwości, żeby otworzyć instalację i wypuścić go do atmosfery - jest to niedopuszczalne prawem. To stanowisko ma na celu uświadomienie studentom, jak to jest ważne i jak to robić prawidłowo" - powiedziała dr inż. Złoczowska.

Laboratorium powstało w Zakładzie Maszyn i Urządzeń Okrętowych Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie.

PAP - Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka

emb/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019