22.07.2019
PL EN
22.01.2019 aktualizacja 22.01.2019

Białystok/ Ogłoszono konkurs na nazwę centrum nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Konkurs na nazwę centrum popularyzacji nauki, powstającego w Białymstoku, ogłosił w poniedziałek Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, który realizuje projekt. W konkursie może wziąć udział każdy; swoje propozycje należy przesyłać do 4 lutego.

Główną nagrodą w konkursie jest robot edukacyjny Photon, a autorzy najciekawszych propozycji otrzymają zaproszenia na uroczyste otwarcie centrum.

W konkursie może wziąć udział każdy bez względu na wiek. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Prace należy przesyłać do 4 lutego, a laureatów poznamy 7 lutego.

"Centrum nauki będzie pełnić rolę ośrodka popularyzującego naukę i innowacje na Podlasiu. Mamy nadzieję, że stanie się ono takim podlaskim centrum nauki, odwiedzanym nie tylko przez białostoczan, ale też dzieci i młodzież z całego województwa" – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, cytowany w przesłanym mediom komunikacie.

Powstające na stadionie miejskim centrum ma służyć szeroko pojętej popularyzacji nauki wśród dzieci, młodzieży, ale też dorosłych. Podzielone będzie na dwie części: strefę "Małego Odkrywcy" przeznaczoną dla najmłodszych odbiorców w wieku 3 – 10 lat oraz "Wystawę Główną" dla młodzieży i dorosłych. Będzie to miejsce, w którym odwiedzający będą mogli eksperymentować oraz uczyć się przez zabawę.

W lutym rozpoczną się prace budowlane w części "Mali Odkrywcy" i potrwają do końca marca 2019 roku. Natomiast prace w miejscu, gdzie będzie się mieścić wystawa główna centrum nauki zaczną się 1 kwietnia i mają być kontynuowane do końca sierpnia 2019 roku. Całe centrum ma być gotowe i oddane do użytku na początku 2020 roku.

W Podlaskiem nie ma dotychczas żadnej placówki pełniącej rolę centrum nauki. Będzie się ono mieścić w już istniejących pomieszczeniach pod trybunami stadionu miejskiego. W lipcu 2018 r. podpisano umowę z wykonawcą prac. Przeprowadzi je wybrana w przetargu firma Trias Avi z Warszawy; wartość umowy to 25,4 mln zł, 17 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. (PAP)

autorki: Sylwia Wieczeryńska, Izabela Próchnicka

swi/ kow/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019