26.05.2019
PL EN
25.01.2019 aktualizacja 25.01.2019

Laboratorium Spektrometrii Mas uruchomiono w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Laboratorium Spektrometrii Mas (LSM) rozpoczęło działalność na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pracownia została wyposażona najwyższej klasy aparaturę naukową, w tym pierwszy w Polsce spektrometr ICP-MS QQQ (Triple Quadrupol).

Powstanie laboratorium było możliwe dzięki pozyskaniu przez uczelnię wsparcia finansowego z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Nauki.

Jak wyjaśnił dr hab. Sylwester Smoleń, kierownik Laboratorium Spektrometrii Mas, pozyskany spektrometr ICP-MS QQQ jest innowacyjnym i najnowocześniejszym na świecie urządzeniem w grupie analizatorów ICP-MS.

Urządzenie to – zaznaczył naukowiec - zostało zakupione w najbardziej rozbudowanej wersji z opcją umożliwiającą podpięcie czterech gazów do komory zderzeń oraz dwóch gazów dodatkowych do linii wprowadzenia prób. Ponadto spektrometr został zakupiony wraz z dwoma systemami wprowadzania prób: klasycznym autosamplerem oraz chromatografem HPLC.

„Cały system przeznaczony jest do realizacji najbardziej zaawansowanych prac analitycznych z zakresu oznaczania bardzo niskich stężeń pierwiastków - izotopów stabilnych oraz promieniotwórczych, zarówno z uwzględnieniem ogólnej ich zawartości, jak i pod względem występowania specjacyjnych form pierwiastków, m.in. w próbach środowiskowych i materiale biologicznym” - poinformował szef laboratorium.

Jak zaznaczył, zgromadzona w jednym laboratorium nowoczesna aparatura pozwala na wykonywanie najbardziej specjalistycznych badań naukowych. Będą je realizować zarówno pracownicy krakowskiego uniwersytetu, jak i innych uczelni oraz przedsiębiorstw zainteresowanych realizacją prac badawczo-wdrożeniowych. 

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019