20.07.2019
PL EN
28.01.2019 aktualizacja 28.01.2019

Ornitolodzy wykosili na Łuknajnie wyspę dla śmieszek i rybitw

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) wykosili na jeziorze Łuknajno wyspę, by mogły na niej założyć gniazda mewy śmieszki i rybitwy rzeczne. Warunki bytowania dla tych gatunków na Mazurach pogarszają się.

Sebastian Menderski z olsztyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) powiedział PAP, że mewy śmieszki i rybitwy zakładają gniazda na ziemi. "Przez lata na mazurskich wyspach rolnicy wypasali krowy. Roślinność na wyspach była dzięki temu niska, co stwarzało idealne warunki dla śmieszek i rybitw. Odkąd ten zwyczaj zamarł wyspy na jeziorach są pozarastane i te gatunki nie mają dobrych warunków do zakładania gniazd" - powiedział Menderski.

Aby polepszyć warunki śmieszkom i rybitwom ornitolodzy w ostatnich dniach wykosili trzcinę zarastającą jedną z wysp na jeziorze Łuknajno. "W 2018 roku na wyspie gniazdowały: po jednej parze łabędź niemy i potrzos oraz dwie pary krzyżówki. Dlatego podjęliśmy próbę przywrócenia dawnego wyglądu wyspy. Pierwszym etapem było wykoszenie trzciny. Mamy nadzieję, że dzięki temu śmieszki wrócą na wyspę na jez. Łuknajno już w nadchodzącym sezonie" - powiedział Menderski argumentując, że gdy w czasie suszy na mazurskich jeziorach "wynurzała się" z wody łacha piachu śmieszki i rybitwy próbowały tam zakładać gniazda.

"Widać, że jest duży niedobór terenów lęgowych dla tych ptaków. Uważam, że warto o nie zawalczyć, bo to przecież symbole Mazur" - dodał Menderski.

Jezioro Łuknajno jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce, rezerwat został tu ustanowiony w 1947 roku. Głównym powodem jego powołania była ochrona łabędzia niemego, który licznie gniazdował na obszarze jeziora. Był to wówczas gatunek nieliczny. Na wyspie na jez. Łuknajno istniała kolonia lęgowa kilkunastu par łabędzia niemego, w ocenie PTOP mogła być ona "jedyną taką w Polsce". Obecnie jezioro Łuknajno jest ważną ostoją ptactwa wodnego i tarliskiem ryb żyjących w Śniardwach (łuknajno ze Śniardwami łączy wąski mały kanał).

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ skr/

Copyright © Fundacja PAP 2019