05.07.2020
PL EN
29.01.2019 aktualizacja 29.01.2019

Firma Aptiv i Cyfronet AGH będą współpracować przy samochodach autonomicznych

Kraków, 27.04.2015. Oficjalna prezentacja najszybszego superkomputera w historii Polski - Prometheusa, w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH w Krakowie. PAP/Stanisław Rozpędzik Kraków, 27.04.2015. Oficjalna prezentacja najszybszego superkomputera w historii Polski - Prometheusa, w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH w Krakowie. PAP/Stanisław Rozpędzik

Firma Aptiv, opracowująca technologie dla samochodów autonomicznych podpisała w poniedziałek umowę o współpracy z Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Do badań wykorzystywany będzie posiadany przez centrum superkomputer Prometheus.

Jak przypomniała obecna na uroczystości minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, wieloletnia obecność firmy Aptiv, a wcześniej jej poprzedniczka Delphi w Polsce, daje podstawy do tego, aby mówić, że polska gospodarka wchodzi na drogę rewolucji 4.0.

„To wyjątkowy czas i moment, ponieważ w światowej motoryzacji przeżywamy rewolucję (…). Mówimy nie tylko o samochodach elektrycznych, ale także o pojazdach autonomicznych, a właśnie Aptiv jest liderem w dostarczaniu rozwiązań dla takich pojazdów” - zaznaczyła minister.

Według niej współpraca i umowa pomiędzy Cyfronet AGH i Aptiv, to z jednej strony możliwość dalszego rozwoju technologii autonomicznej, a z drugiej – perspektywy rozwoju i podjęcia dobrej pracy dla studentów i absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

„W technologii tej najistotniejsze jest zbierania ogromu danych dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa, ich przetwarzanie i samodzielne uczenie. Te ogromne kwantum danych będzie testował i analizował jeden z największych superkomputerów, znajdujący się w Cyfronecie Prometeus” - zaznaczyła Emilewicz.

Rozwój pojazdów elektrycznych i autonomicznych – zaznaczyła minister przedsiębiorczości i technologii - to jeden z ważnych wątków, jaki został zapisany przez premiera Mateusza Morawieckiego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

W ramach współpracy, Cyfronet AGH dostarczy Aptiv usługi obliczeniowe, transferu danych, kolokacyjnych oraz składowania i przetwarzania danych.

Tomasz Miśniakiewicz, prezes Krakowskiego Centrum Technicznego Aptiv, które zatrudnia ponad 2,5 tys. pracowników przypomniał, że współpraca z placowką AGH zakłada przede wszystkim przetwarzanie i analizowanie ogromnych ilości danych rejestrowanych przez pojazdy autonomiczne podczas m.in. jazd testowych.

„Prototyp samochodu autonomicznego zbiera średnio w ciągu 100 km jazdy ponad 10 terabajtów danych. To stawia naprawdę niezwykłe wyzwanie przed technologią. To jest faktycznie obszar big data i wyzwania z tym związane” - zaznaczył.

„Cieszę się, że w Krakowie znaleźliśmy partnera, który nas wspomoże w tym projekcie, który ma technologie na poziomie światowym, która umożliwia prace nad pojazdami autonomicznymi” - dodał przedstawiciel Aptiv.

Prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor ACK Cyfronet AGH, ocenił, że placówka ta, dysponująca najszybszym w Polsce superkomputerem, dzięki umowie zyska nowe kompetencje wynikające z potrzeb nowoczesnego przemysłu. „To przedsięwzięcie wielkiej skali, które podniesie poziom jakości świadczonych usług przez Cyfronet na rzecz nauki” - ocenił.

W ramach współpracy 13 pracowników Centrum Technicznego podpisało także umowy doktoratu wdrożeniowego, które będą realizowane w AGH. Dotyczą one zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją i pojazdami autonomicznymi.

Jak ocenił rektor AGH prof. Tadeusz Słomka, zawarte w poniedziałek umowy „to ważna chwila dla uczelni, która może być zaczynem dalszej wieloletniej współpracy”.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ skr/

Copyright © Fundacja PAP 2020