Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
31.01.2019 aktualizacja 31.01.2019

Kobiety, które wcześnie zaczęły miesiączkować, bardziej zagrożone chorobami serca

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Wystąpienie pierwszej miesiączki w młodszym wieku może być wskaźnikiem większej podatności kobiet na choroby układu krążenia i zaburzenia metaboliczne – wynika z badania, które opublikowało pismo „PLOS ONE”.

Naukowcy australijscy z University of Western Australia w Perth przeprowadzili badania w grupie 846 dziewcząt, które uczestniczyły w szeroko zakrojonym studium pt. Western Australian Pregnancy Cohort (Raine) Study i w przypadku których znana była data wystąpienia pierwszej miesiączki (menarche). U 557 z nich przeprowadzono ocenę procesów metabolicznych w wieku 17 lat, a u 541 udało się ją powtórzyć w wieku 20 lat. W analizie wzięto pod uwagę takie czynniki, jak palenie papierosów, spożycie alkoholu, aktywność fizyczna, status społeczno-ekonomiczny oraz stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Naukowcy wyliczyli, że kobiety, które zaczęły miesiączkować wcześnie (tj. w wieku 11 lat lub wcześniej) miały około 17. i 20. roku życia wyższy wskaźnik masy ciała (BMI), częściej też były zagrożone problemami metabolicznymi, a po ukończeniu 20 lat nawet zespołem metabolicznym. Jest to zespół zmian metabolicznych, takich jak otyłość brzuszna, zaburzenia metabolizmu glukozy, nadciśnienie tętnicze, który znacznie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. U badanych dziewcząt opóźnienie wystąpienia menarche o rok miało związek z ok. 30-procentowym spadkiem ryzyka problemów metabolicznych w wieku 17 i 20 lat oraz z 40-procentowym spadkiem ryzyka zespołu metabolicznego w wieku 20 lat. Dokładniejsza analiza pozwoliła jednak ustalić, że najważniejszym czynnikiem ryzyka tych problemów była nadwaga w wieku 8 lat.

Zdaniem autorów pracy wskazuje to, że wczesne wystąpienie miesiączki nie jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ale może być wskaźnikiem większej predyspozycji kobiet do tych schorzeń. „Wystąpienie miesiączki w młodszym wieku nie powinno być samo w sobie postrzegane, jako przyczyna chorób serca w dorosłym wieku, ale jako wskaźnik wyższego poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie, który nie tylko przyczynia się do wcześniejszego miesiączkowania, ale może też długofalowo wpływać na zdrowie" – skomentował współautor badania prof. Roger Hart.

Jego zdaniem praca ta dowodzi, jak ważne jest, aby dziewczęta i młode kobiety od najmłodszych lat miały zdrową masę ciała w celu ochrony przed potencjalnymi schorzeniami sercowo-naczyniowymi oraz zaburzeniami metabolicznymi w przyszłości. Być może działania (takie jak odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne) prowadzące do zmniejszenia masy ciała u dziewczynek, które wcześnie zaczęły miesiączkować, mogłyby zredukować u nich ryzyko chorób układu krążenia, spekulują badacze.

"Dobrze wiadomo, że obecnie proces dojrzewania dziewcząt zachodzi wcześniej niż w przeszłości, prawdopodobnie z powodu zmian środowiskowych, zmian stylu życia, a to ma związek z ryzykiem dużego spektrum chorób przewlekłych w dorosłym życiu" - zaznaczył prof. Hart. (PAP)

jjj/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024