Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
01.02.2019 aktualizacja 01.02.2019

Mikrobiom języka może pomóc w rozpoznaniu raka trzustki

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Różnice w liczebności niektórych bakterii żyjących na języku mogą pomóc w identyfikacji pacjentów we wczesnym stadium raka trzustki - informuje „Journal of Oral Microbiology”.

Wczesna diagnoza może znacznie poprawić szanse na skuteczne leczenie raka trzustki. W większości przypadków rozpoznanie choroby następuje dopiero w zaawansowanym stadium, bo skryty przebieg choroby i umiejscowienie tego narządu bardzo utrudniają rozpoznanie.

Wśród potencjalnych kandydatów na test przesiewowy od pewnego czasu wymieniane jest badanie mikrobiomu, czyli mikroorganizmów zamieszkujących organizm pacjenta, a zwłaszcza bakterii w jego przewodzie pokarmowym.

Zespół Lanjuana Li z Uniwersytetu Zhenjiang (Chiny) jako pierwszy przeprowadził badania mikrobiomu języka pacjentów z rakiem trzustki, porównując go z mikrobiomem osób zdrowych. Naukowcy badali grupę 30 pacjentów we wczesnym stadium raka trzustki i porównywali ją z grupą 25 zdrowych osób.

Uczestnicy badania byli w wieku od 45 do 65 lat, nie mieli innych chorób ani problemów ze zdrowiem jamy ustnej i nie przyjmowali żadnych antybiotyków ani innych leków przez trzy miesiące przed badaniem.

Korzystając z zaawansowanych technologii sekwencjonowania genów, naukowcy zbadali różnorodność mikrobiomów w próbkach pobranych z języków pacjentów, stwierdzając, że osoby z rakiem trzustki wyraźnie się pod tym względem różniły od zdrowych.

Szczególnie charakterystyczna dla raka trzustki okazałą się niższa niż w przypadku osób zdrowych liczebność bakterii Haemophilus i Porphyromonas zaś wyższa - Leptotrichia i Fusobacterium.

Jeśli wyniki dotyczące językowego mikrobiomu uda się potwierdzić dalszymi badaniami, może to utorować drogę do opracowania nowych sposobów wykrywania raka trzustki lub zapobiegania mu.

Autorzy przypuszczają, że układ odpornościowy jest najbardziej prawdopodobnym ogniwem pomiędzy zmianami w mikrobiomie a rakiem trzustki - na przykład rozwój choroby w trzustce może wpływać na odpowiedź immunologiczną w sposób sprzyjający rozwojowi niektórych bakterii - lub odwrotnie. Jeśli zostanie to udowodnione, może stanowić podstawę do opracowania nowych strategii leczenia obejmujących podawanie antybiotyków lub immunoterapie. Być może w przyszłości probiotyki mogłyby nawet pomóc w zapobieganiu rakowi trzustki u pacjentów wysokiego ryzyka. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024