Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
04.02.2019 aktualizacja 04.02.2019

Związki zawodowe Politechniki Opolskiej apelują do ministra nauki o interwencję

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Trzy związki zawodowe Politechniki Opolskiej wystosowały list do ministra nauki z prośbą o interwencję. Zarzucają rektorowi uczelni prof. Markowi Tukiendorfowi m.in. nadużywanie władzy i apelują do szefa resortu nauki o wszczęcie działań nadzorczych wobec władz Politechniki.

Pod listem otwartym do ministra Jarosława Gowina podpisali się przewodniczący działających na Politechnice Opolskiej struktur Związku Zawodowego Pracowników Politechniki Opolskiej, Związku Nauczycielstwa Polskiego i Ogólnopolskiego ZZ Pracowników Fizjoterapii. W piśmie zarzucają rektorowi PO prof. Markowi Tukiendorfowi m.in. nadużywanie władzy, łamanie przepisów prawa pracy, wywoływanie konfliktów w społeczności akademickiej i używanie języka nienawiści wobec osób okazujących krytyczny stosunek do jego działań.

Zdaniem związkowców, prowadzone przez opolską prokuraturę trzy śledztwa w sprawach dotyczących działań rektora, w tym akcja policji, podczas której z biura rektora zabrano dysk twardy i dokument związany z przyznaniem mu 13 tysięcy złotych dodatku do pensji, kolejne decyzje PIP kwestionujące decyzje rektora o zwolnieniu z pracy lub odsunięciu od stanowisk naukowców krytykujących jego działania, narażają na szwank dobre imię uczelni. Ich zastrzeżenia co do celowości budzą także liczne służbowe podróże zagraniczne rektora do egzotycznych państw - m.in. na Kubę, Jamajkę, Kajmany, czy Tajlandię.

"Nie możemy (...) zaakceptować faktu, że Rektor z wybraną i zaufaną grupą osób, jeździ po całym świecie na koszt Uczelni. (...) Niezrozumiałe dla nas jest także, to jak można zarządzać Uczelnią, gdy Rektor w ciągu ostatnich 6 lat był 734 dni w podróży służbowej. (...) A to wszystko dzieje się w czasie, gdy pracownikom Politechniki Opolskiej mówi się o ciężkiej sytuacji finansowej, wprowadza oszczędności na wszystkim, dokłada pracy, pozbawia części wynagrodzenia" - napisano w liście.

W opinii autorów listu "osoby, które miały odwagę sprzeciwić się temu w ramach demokratycznych mechanizmów (jako Członkowie Senatu, Rad Wydziałów, Związkowcy) zostały z naruszeniem prawa dyscyplinarnie zwolnione z pracy lub odwołane ze sprawowanych funkcji. Rektor nie posiadając żadnych podstaw wielokrotnie, publicznie nazywa te osoby przestępcami, oszustami czy też szantażystami".

"Przy ciągłej eskalacji wewnętrznych napięć (...) pojawiających się coraz częściej różnych nieprawidłowościach, Politechnika Opolska bez ingerencji Pana Ministra sobie nie poradzi. Apelujemy, aby Pan Minister podjął jak najprędzej działania nadzorcze, bo to w Pana rękach jest los tysiąca pracowników i ich rodzin oraz blisko siedmiu tysięcy studentów" - piszą autorzy listu.

Na stronie Politechniki Opolskiej zamieszczono oświadczenia radcy prawnego uczelni, w których zapewnia, że wszystkie działania rektora są zgodne z prawem i interesami uczelni. Odnosząc się do śledztwa prokuratury w sprawie oszustwa polegającego na doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez wprowadzenie w błąd członków Senatu Politechniki Opolskiej dotyczącego przyznania dodatku specjalnego dla rektora, radca zapewnia, że "złożone zawiadomienie jest całkowicie bezzasadne, a sformułowane w nim zarzuty są bezpodstawne i mają charakter pomówień godzących w jego dobre imię, mających jedynie na celu zdyskredytowanie Pana rektora w oczach opinii publicznej".

Konflikt na Politechnice Opolskiej rozpoczął się wiosną ubiegłego roku od dyscyplinarnego zwolnienia z pracy jednego z profesorów i odsunięciu od stanowisk kilku naukowców. List w ich obronie podpisało blisko sto osób związanych z uczelnią, w tym dwóch jej byłych rektorów. Prokuratura prowadzi obecnie kilka spraw dotyczących uczelni z wniosku zarówno władz politechniki, które oskarżają swoich pracowników m.in. o plagiat i nieuzasadnione wydatki podczas delegacji zagranicznych jak i przeciwników rektora. Nikomu do tej pory nie przedstawiono zarzutów. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ agz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024