Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
07.02.2019 aktualizacja 07.02.2019

Palmy olejowe to nie jedyna przyczyna wylesiania Indonezji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wielkoobszarowe rolnictwo, szczególnie uprawa palm olejowych, pozostaje najważniejszą przyczyną wycinania lasów w Indonezji, ale jego wpływ został przyćmiony przez inne czynniki, m.in. zamienianie lasów na łąki w wyniku pożarów czy przemysł wydobywczy – wynika z amerykańskiego badania.

"Na początku XXI w. ogromne plantacje były odpowiedzialne za ponad połowę wycinki naturalnych lasów w Indonezji – mówi doktorantka Kemen G. Austin z Nicholas School of the Environment w Duke University, która prowadziła badanie. - Ten trend miał kulminację w latach 2008-2010, kiedy przepadało średnio 600 tys. hektarów lasów rocznie, 57 proc., na rzecz ekspansji wielkich farm".

"Od 2014 do 2016 roku traciliśmy średnio 800 tys. hektarów lasów rocznie, ale wielkoobszarowe uprawy były związane z zaledwie 25 proc. z nich – powiedziała Austin. - Zatem choć całościowy poziom deforestacji wzrósł, na utratę większości lasów wpłynęły inne czynniki".

Konwersja lasów na łąki wzrosła znacząco w latach 2015-2016, kiedy zjawisko El Niño spowodowało silną suszę i wyższą niż zwykle częstotliwość pożarów na wielu wyspach kraju.

Niewielkie farmy, które zmniejszyły znaczenie wielkich plantacji jako czynnika wylesiania, także odegrały większą rolę, przyczyniając się do jednej czwartej całościowego poziomu deforestacji. To sugeruje, jak ważne jest odpowiednie zarządzanie lasami, które będzie brało pod uwagę także potrzeby farmerów z niewielkich gospodarstw.

Przemysł wydobywczy i wycinka pod budowę dróg to równie ważne czynniki związane z deforestacją.

Badanie, które jako pierwsze udokumentowało zmieniające się przyczyny zmniejszania się powierzchni lasów w Indonezji w skali krajowej i na poziomie lokalnym, opisano w „Environmental Research Letters”.

Indonezja doświadczyła jednego z najwyższych współczynników utraty naturalnych lasów w tropikach w ostatnich latach. Wylesianie stało się ważną światową kwestią ochrony środowiska, gdyż lasy absorbują i magazynują pokaźne ilości dwutlenku węgla, zapewniają schronienie tysiącom gatunków i zapobiegają erozji oraz powodziom.

"Dla ustawodawców i działaczy ochrony przyrody może to być następująca nauka: powody deforestacji w Indonezji są znacznie bardziej złożone, niż pierwotnie myślano. Zmieniają się w zależności od miejsca i czasu" - podkreśliła Austin. (PAP)

mrt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024