Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
06.02.2019 aktualizacja 06.02.2019

Komisja kultury PE za finansowaniem Erasmusa przy twardym brexicie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Komisja kultury Parlamentu Europejskiego poprze propozycję zapewniającą, że korzystający z programu Erasmus+ w Wielkiej Brytanii, a także Brytyjczycy w UE będą mogli dokończyć semestry bez obaw o finansowanie, nawet w razie twardego brexitu.

Wtorkowe posiedzenie europosłów w tej sprawie to część przygotowań awaryjnych ze strony unijnej, które są intensyfikowane w związku z coraz większym prawdopodobieństwem, że Zjednoczone Królestwo opuści UE bez umowy regulującej warunki wyjścia.

Na dzień brexitu w Wielkiej Brytanii będzie 14 tys. uczestników programu Erasmus+ z 27 państw członkowskich. Chodzi o studentów wyższych uczelni, praktykantów w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego, młodzież uczącą się oraz kadrę dydaktyczną. Z kolei w państwach unijnych będzie 7 tys. uczestników tego programu z Wielkiej Brytanii. W razie braku porozumienia nie mogliby oni dokończyć semestru w ramach Erasmus+.

Propozycja, której poparcie zapowiedzieli we wtorek europosłowie komisji kultury PE, przewiduje, że wszystkie aktywności w ramach obecnego Erasmusa, które rozpoczęły się przed 30 marca 2019 r., będą finansowane do czasu ich ukończenia (maksymalnie do 12 miesięcy). Obejmuje to nie tylko studentów, stażystów, ale także personel w krajach UE.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej podkreślali na posiedzeniu, że taka decyzja nie będzie dodatkowo obciążała budżetu UE, bo całkowite finansowanie programu zostało przewidziane w wieloletnich ramach finansowych.

Ze względu na potrzebę przyjęcia tych rozwiązań w ekspresowym tempie (przed 30 marca) komisja kultury rozpatrzy je w przyspieszonej procedurze. We wtorek złożono do projektu dwie poprawki, zastrzegające, że regulacje będą miały zastosowanie tylko w przypadku twardego brexitu.

Głosowanie komisji kultury PE w tej kwestii przewidziane jest na 20 lutego, natomiast całego PE - w marcu. Osobną procedurę musi zakończyć też Rada UE, czyli przedstawiciele państw członkowskich. Gdy obie instytucje będą mieć stanowiska, wówczas zasiądą do uzgodnienia ostatecznej wersji regulacji.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ cyk/ mc/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024