18.07.2019
PL EN
07.02.2019 aktualizacja 07.02.2019

Łódzcy studenci prawa w finale prestiżowego konkursu im. Jessupa

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego po raz trzeci z rzędu zwyciężyli w rundach narodowychi będą reprezentować Polskę w światowym finale The Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition, który w kwietniu odbędzie się w Waszyngtonie.

Konkurs im. Jessupa to najstarszy i najbardziej prestiżowy na świecie studencki konkurs polegający na symulacji rozprawy (moot court). W tegorocznej edycji w rundach krajowych łódzki zespół pokonał studentów z Uniwersytetów: Warszawskiego, Jagiellońskiego oraz Wrocławskiego.

Zwycięski zespół wystąpił w składzie: Monika Danilczuk, Franciszek Jędras, Alicja Ozimek, Agata Szczepańska oraz Jakub Wojtasik. Najlepszym mówcą (The Best Oralist) została Agata Szczepańska, a łódzki zespół otrzymał również nagrodę za najlepsze pisma procesowe (The Best Memorials) – poinformował dr hab. Marek Wasiński z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych WPiA UŁ, który wraz z dr hab. Joanną Połatyńską jest opiekunem łódzkiego zespołu.

Konkurs im. Jessupa polega na symulacji rozprawy (moot court) przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości- organem ONZ i jednocześnie najbardziej autorytatywnym sądem międzynarodowym. Studenci wcielają się w role przedstawicieli procesowych dwóch fikcyjnych państw. Każda rozprawa jest odrębnym „meczem”, którego zwycięzca awansuje do kolejnej rundy.

Uczestnicy konkursu muszą wykazać się ogromną wiedzą z zakresu prawa międzynarodowego, profesjonalnymi umiejętnościami adwokackimi oraz perfekcyjną znajomością języka angielskiego. Konkurs jest traktowany jako kuźnia talentów dla resortów dyplomacji a także międzynarodowych korporacji prawniczych.

Konkurs im. Jessupa to najstarszy i najbardziej prestiżowy moot court na świecie. Każdego roku biorą w nim udział najlepsze szkoły prawa z ponad 100 państw, np. Columbia University, Kings College of London oraz University of Sigapore. Sędziami w toku rozpraw są m. in. sędziowie trybunałów międzynarodowych oraz sądów apelacyjnych USA.

W ubiegłorocznym finale reprezentacja Uniwersytetu Łódzkiego zajęła 43. miejsce w stawce ponad 700 drużyn. Był to najlepszy w historii wynik osiągnięty przez Polaków.

PAP – Nauka w Polsce

szu/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019