24.05.2019
PL EN
14.02.2019 aktualizacja 14.02.2019

Komary mają niezły słuch

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Skomplikowany eksperyment pokazał, że komary z odległości ponad 10 m słyszą dźwięki, które jak wcześniej sądzono, miały słyszeć tylko z dystansu kilku centymetrów. Dotyczy to m.in. częstotliwościom ludzkiej mowy.

Dotąd uważano, że do słyszenia na większe dystanse potrzebne jest posiadanie uszu z bębenkami – tłumaczą odkrywcy niezwykłej zdolności komarów, badacze z Cornell i Binghamton University.

Owady, które mają jedynie czułki z małymi włoskami reagującymi na ruchy powietrza, miały słyszeć zaledwie z odległości kilku centymetrów. Tymczasem opisane na łamach magazynu „Current Biology” doświadczenia pokazały coś zupełnie innego.

Ich eksperyment pokazał, że komary egipskie (gatunek przenoszący żółtą febrę, dengę, wirusa Zika, wirusa Zachodniego Nilu i Czikungunię) słyszą niektóre częstotliwości z odległości ponad 10 m. Częstotliwości te odpowiadają tym, które wytwarzają skrzydła samic, ale także ludzkiej mowie.

„Już od dłuższego czasu było wiadomo, że samce komarów są przyciągane przez odgłos ruchu skrzydeł samic” - zwraca uwagę prof. Ron Hoy z Cornell University.

Aby lepiej tę zdolność zbadać, naukowcy dzięki elektrodom umieszczonym w mózgach owadów obserwowali aktywność ich nerwów słuchowych podczas odtwarzania czystych tonów z oddalonego głośnika. Kolejne pomiary naukowcy przeprowadzili w specjalnym wyciszonym pomieszczeniu. „To najcichszy pokój na północnym-zachodzie USA, a być może nawet w kraju” - podkreśla prof. Hoy.

„Odkryliśmy, że optymalny zakres wrażliwości komarów na dźwięki to 150-500 Hz” - mówi jeden z naukowców, dr Gil Menda.

Tymczasem, jak przypominają badacze, najwięcej energii w ludzkiej mowie przenoszą częstotliwości od 150 do 900 Hz. „Komary powinny nas słyszeć” - mówi więc prof. Hoy.

Wyniki te nie stanowią jednak dowodu na to, że komary są wabione przez odgłosy ludzkiej mowy. Jak się uważa, kierują się one raczej stężeniem dwutlenku węgla, zapachami i ciepłem.

Badacze nie widzą też sposobu na wykorzystanie odkrycia do ochrony przed komarami. Ich zdaniem może ono jednak pomóc w opracowaniu nowych, czułych mikrofonów opartych na włoskach podobnych do działających u owadów.

Więcej informacji: http://news.cornell.edu/stories/2019/02/study-mosquitoes-can-hear-10-meters-away (PAP)

mat/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019