18.08.2019
PL EN
15.02.2019 aktualizacja 15.02.2019

Ponad 100 nowych bakterii odkrytych w ludzkim mikrobiomie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Udało się wyizolować ponad 100 nowych gatunków bakterii żyjących w jelitach zdrowych ludzi. - informuje pismo „Nature Biotechnology”.

Bakterie stanowią około 2 proc. masy ciała przeciętnej osoby, przy czym większość z nich to mikrobiom jelitowy. Mikrobiom ma znaczący wpływ na zdrowie człowieka – jego nierównowaga może sprzyjać między innymi zapalnym chorobom jelit, zespołowi jelita drażliwego i otyłości. Ponieważ jednak wiele gatunków bakterii jelitowych jest niezwykle trudnych do wyhodowania w laboratorium, wiedza o nich jest bardzo niekompletna.

Badania przeprowadzone przez Wellcome Sanger Institute, Hudson Institute of Medical Research (Australia) oraz EMBL`s European Bioinformatics Institute pozwoliły stworzyć największą i najbardziej kompletną jak dotąd bazę danych dotyczących ludzkich bakterii jelitowych. Wyniki badań pomogą badaczom na całym świecie zrozumieć, w jaki sposób nasz mikrobiom utrzymuje nas w zdrowiu i jego rolę w chorobie.

Naukowcy pobrali próbki kału od 20 osób z Wielkiej Brytanii i Kanady. Udało się wyhodować i zsekwencjonować DNA 737 szczepów bakteryjnych. Analiza izolatów wykazała obecność 273 odrębnych gatunków bakterii, w tym 173, które nigdy wcześniej nie zostały zsekwencjonowane. Spośród nich 105 gatunków nigdy wcześniej nie wyizolowano.

Dzięki uzyskanym danym naukowcy będą mogli szybciej i z większą dokładnością wykrywać obecne w ludzkim jelicie bakterie. Będzie także można opracować nowe sposoby leczenia chorób, takich jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, infekcje i zaburzenia związane z układem odpornościowym.

Dotychczas używane metody pozwalające zrozumieć wpływ mikrobiomu jelitowego na zdrowie człowieka obejmują sekwencjonowanie DNA z mieszanych próbek bakterii jelitowych w celu zrozumienia każdego składnika. Jednak poważnym ograniczeniem takich badań jest brak pojedynczo izolowanych bakterii oraz ich referencyjnych genomów.

Nowy zbiór kultur oraz referencyjne genomy znacznie ułatwią naukowcom określenie, które bakterie występują w społecznościach ludzi i badanie ich roli w chorobie.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019