18.07.2019
PL EN
08.02.2019 aktualizacja 08.02.2019

Opole/PMWSZ już nie chce łączyć się z Uniwersytetem Opolskim

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Senat Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu jednogłośnie podjął w piątek uchwałę o wycofaniu się uczelni z planowanego połączenia z Uniwersytetem Opolskim.

W listopadzie ubiegłego roku senaty Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej podjęły jednobrzmiące uchwały o połączeniu obydwu uczelni. W ramach porozumienia uwzględniono m.in. 5-letnie gwarancje zatrudnienia pracowników PMWSZ i zapewnienia odpowiedniej reprezentacji szkoły medycznej w nowej strukturze. Dzisiejsza uchwała unieważniła wcześniejsze ustalenia.

Powodem takiego stanowiska władz PMWSZ jest nowa wizja funkcjonowania połączonych uczelni, jakie w połowie stycznia przedstawił Uniwersytet Opolski.

"Na skutek wskazówek z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego musieliśmy zmienić te uchwały. Musiały brzmieć zgodnie z obowiązującymi przepisami. To miały być zmiany kosmetyczne, dotyczące pewnych sformułowań. (...) Uniwersytet Opolski przedstawił nam kompletnie inne porozumienie" - podkreślał rektor PMWSZ Tomasz Halski.

Jak poinformował na konferencji prasowej rektor Halski, obecnie jego uczelnia nie widzi możliwości prowadzenia dalszych negocjacji w kierunku ustalenia warunków włączenia do UO i odstępuje od procedury włączenia.

Władze Uniwersytetu Opolskiego zapowiedziały, że przedstawią swoje stanowisko na temat obecnej sytuacji podczas konferencji prasowej w przyszłym tygodniu. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019