23.02.2020
PL EN
15.02.2019 aktualizacja 15.02.2019

Gowin: popularyzacja nauki to spłata długu wobec społeczeństwa

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Popularyzacja nauki to w pewnym sensie forma spłaty długu, jaki każdy naukowiec zaciąga w społeczeństwie - mówił w czwartek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas rozdania nagród w konkursie "Skomplikowane i proste".

Konkurs na najlepszy artykuł popularnonaukowy "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach" organizowany jest przez redakcję miesięcznika "Forum Akademickie". Wybierane są w nim najlepsze artykuły popularnonaukowe opisujące w przystępny sposób własne badania naukowe uczestników konkursu lub badania, w których brali oni udział.

Laureatów konkursu ogłoszono w grudniu 2018 roku, zaś w czwartek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się uroczystość wręczenia nagród, w której brał udział Jarosław Gowin.

"Na społeczną odpowiedzialność nauki składa się wiele elementów, z których kto wie, czy nie najważniejszym jest popularyzacja jej dorobku. To w pewnym sensie forma spłaty długu, jaki każdy naukowiec zaciąga w społeczeństwie" – mówił Gowin, cytowany w komunikacie zamieszczonym na stronie "Forum Akademickiego".

Minister nauki zauważył również, że jednym z celów działalności popularyzatorskiej jest uświadomienie społeczeństwu "wagi działalności poznawczej".

"Jeżeli chcemy zbudować nowoczesne państwo, dynamiczną gospodarkę, wzmocnić więzy społeczne, to konieczne jest przekonanie wszystkich, że nie da się tych celów osiągnąć bez konsekwentnego rozwoju badań naukowych, nie tylko stosowanych, o których wadze nie trzeba nikogo przekonywać, ale również humanistycznych, bo to one są zwornikiem naszej kulturowej tożsamości" – dodał.

Zwyciężczynią tegorocznej edycji została geomorfolożka mgr Agnieszka Muzińska, doktorantka Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim. W nagrodzonym artykule "Jak i dlaczego lodowce szarżują?" opisuje ona proces badań nad Lodowcem Niedźwiedzim w Tadżykistanie - jednym z tytułowych "szarżujących" lodowców, którego jęzor potrafi się poruszać do stu metrów na dobę.

Drugie miejsce zajęła dr Agnieszka Franczyk-Cegła z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu za artykuł "Po starą księgę sięgam ze wzruszeniem...", w którym analizuje odkryty przez siebie prognostyk astrologiczny na rok 1505 autorstwa Jana z Głogowa jako nośnik treści oraz narzędzie kultury i historii społecznej. Trzecia nagroda trafiła do mgr Anny Jesionek, farmaceutki i doktorantki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego za tekst "Aromat bagna", gdzie relacja z eksperymentów w laboratorium biotechnologii roślin przeplatana jest z opowieścią o roli ziół w dawnych wiekach.

Była to już XIV edycja konkursu "Skomplikowane i proste". Prace oceniało w niej jury w składzie red. Magdalena Bajer, prof. Ewa Bartnik i red. Grzegorz Filip, które wybrało najlepsze artykuły popularnonaukowe. Wyróżnione i nagrodzone prace zostaną opublikowane w miesięczniku "Forum Akademickie".

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020