25.02.2020
PL EN
21.02.2019 aktualizacja 21.02.2019

UE/ Komisja kultury za potrojeniem środków na Erasmusa w nowym budżecie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Komisja kultury i edukacji Parlamentu Europejskiego opowiedziała się w środę za potrojeniem środków na program studentów i stażystów Erasmus+ w ramach nowego wieloletniego budżetu na lata 2021-27. Nowe reguły mają wspierać osoby mające mniej możliwości.

Stanowisko europosłów jest bardziej ambitne niż Komisji Europejskiej, która pod koniec maja ubiegłego roku zaproponowała podwojenie środków na tę inicjatywę do kwoty 30 mld euro. Erasmus daje młodym Europejczykom możliwość studiowania, szkolenia się i odbywania wolontariatu za granicą.

"Propozycja Komisji, aby podwoić środki, nie jest wystarczająca. Tylko przez potrojenie budżetu będziemy w stanie wywiązać się z naszych obietnic i sprawić, że Erasmus+ stanie się bardziej otwarty i w pełni dostępny" - oceniła po głosowaniu szefowa komisji kultury, niemiecka europosłanka socjalistów Petra Kammerevert.

Przedstawiona przez KE propozycja rozporządzenia w tej sprawie przewiduje, że z programu dzięki zwiększonym środkom w siedmioletniej perspektywie budżetu UE będzie mogło skorzystać nawet do 12 mln osób, czyli trzy razy więcej niż w obecnych ramach finansowych.

Komisja kultury nie przedstawia własnych wyliczeń w tej sprawie, przyjęła natomiast propozycje poprawek, które mają znieść wszystkie bariery ekonomiczne, społeczne i kulturowe oraz umożliwić większej liczbie osób wzięcie udziału w programach edukacyjnych.

Jak podkreślono w komunikacie PE, europosłowie chcą, by Komisja Europejska i krajowe agencje zajmujące się Erasmusem przygotowały projekt ram na rzecz włączenia do programu osób wykluczonych z niego z różnych względów. Choć Erasmus zapewnia kieszonkowe dla studentów, osobom z biedniejszych środowisk, bez odpowiedniego zaplecza finansowego, trudno jest z niego skorzystać.

Działania, jakich podjęcia chciałby PE, miałyby zapewnić dostosowywanie środków finansowych do potrzeb uczestników, w szczególności wsparcie finansowe na rzecz mobilności, dostosowywanie miesięcznych dotacji oraz regularny przegląd kosztów życia i utrzymania.

"Europejskie programy powinny być dostępne na równi dla wszystkich obywateli Europy, bez względu na ich społeczno-ekonomiczne pochodzenie. Moim pierwszym celem jest, by Erasmus+ stał się programem numer jeden na rzecz włączenia społecznego" - podkreślił sprawozdawca w tej sprawie, słoweński europoseł EPL Milan Zver.

Propozycja komisji kultury przewiduje możliwość skorzystania z Erasmusa przez pracowników placówek wczesnoszkolnych, młodych sportowców, a także trenerów (poza grupami osób, które już mogą z niego korzystać). Priorytetem mają być też wymiany zawodowe w sektorze edukacji, zwłaszcza w regionach przygranicznych. Europosłowie zwiększyli budżet także na ten cel.

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w skład której wchodzą głównie europosłowie z Wielkiej Brytanii oraz PiS, z powodzeniem przeforsowała poprawkę, zgodnie z którą kraje stowarzyszone z UE będą miały taki sam dostęp do programu jak państwa członkowskie.

Obecny program Erasmus+ potrwa do 2020 roku. W obecnej perspektywie finansowej budżet w wysokości 14,7 mld euro daje ponad 4 mln Europejczyków możliwość rozwijania umiejętności za granicą – odbycia studiów lub szkoleń, zdobycia doświadczenia zawodowego lub udziału w projekcie wolontariatu.

Ostateczny poziom finansowania nowego programu zostanie ustalony po wypracowaniu przez państwa członkowskie porozumienia dotyczącego wielkości budżetu UE na lata 2021-2027.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ akl/ kar/

Copyright © Fundacja PAP 2020