22.10.2019
PL EN
25.02.2019 aktualizacja 25.02.2019

Gowin: rozpoczął się trzyletni proces podwyżek na uczelniach

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. Fot. PAP/ Darek Delmanowicz 25.02.2019 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. Fot. PAP/ Darek Delmanowicz 25.02.2019

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin powiedział w poniedziałek w Sanoku (Podkarpackie), że rok 2019 "rozpocznie trzyletni proces podwyżek na uczelniach".

"W tym roku przekażemy uczelniom na fundusz płac środki o siedem proc. wyższe, niż w roku ubiegłym. Chcę zaznaczyć, że to są środki nie tylko dla wykładowców uczelni, ale także kadry administracyjnej" – mówił wicepremier podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że to ważne, "bo żadna uczelnia nie może funkcjonować sprawnie, jeżeli nie ma dobrej administracji".

Jak zaznaczył wicepremier, "w następnych dwóch latach" liczy na to, że "transze podwyżek będą jeszcze wyższe". "Będą podwyżki rzędu 10 proc. Co przy sumowaniu pozwoli w ciągu trzech lat podnieść wynagrodzenie na uczelniach mniej więcej o jedną trzecią" – zauważył.

Gowin przypomniał, że "tegoroczny budżet przewiduje rekordowo duże środki na naukę i szkolnictwo wyższe". "Te środki z budżetu wzrosły o dwa miliardy zł dodatkowo" – powiedział.

Zwrócił uwagę, że "to są najwyższe inwestycje w polskie szkolnictwo wyższe po roku 1989".

W poniedziałek wicepremier Gowin odwiedza trzy państwowe wyższe szkoły zawodowe na Podkarpaciu. W Sanoku, Przemyślu i Jarosławiu przekazuje uczelniom po jednym milionie złotych, które uzyskały w wyniku rozstrzygnięcia tegorocznej edycji programu Dydaktycznych Inicjatyw Doskonałości. 

PAP - Nauka w Polsce, Alfred Kyc

kyc/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019