25.02.2020
PL EN
07.03.2019 aktualizacja 07.03.2019

Politechnika Koszalińska współpracuje z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia w Grudziądzu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Politechnika Koszalińska będzie współpracowała z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia w Grudziądzu. W środę przedstawiciele obu instytucji podpisali umowę o współpracy, w tym dokumenty ramowego porozumienia o organizacji praktyk dla studentów.

Dokumenty podpisali rektor uczelni prof. Tadeusz Bohdal oraz prezes zarządu Wojskowych Zakładów Uzbrojenia w Grudziądzu dr Piotr Tefelski.

„Na początek chcemy, by nasza współpraca dotyczyła praktyk studenckich. Mamy już takie umowy z instytucjami i firmami w liczbie 160, ale ciągle rozszerzamy tę współpracę” – powiedział rektor PK, dodając, że umowy z firmą z branży zbrojeniowej uczelnia do tej pory nie miała. Z kolei prezes zarządu WZU powiedział, że dla firmy to pierwsza tego typu umowa z uczelnią wyższą.

Bohdal podkreślił, że poszerzanie współpracy z firmami w zakresie praktyk studenckich, wynika z zaleceń MNiSW, które chce, by „uczelnie prowadziły jak najwięcej kierunków o profilu praktycznym”.

Obecnie na PK ponad połowa kierunków studiów ma profil praktyczny. „Wymagania są takie, że na studiach pierwszego stopnia trzeba zapewnić sześć miesięcy praktyki w zakładach pracy, a na studiach magisterskich trzy miesiące, w związku z tym potrzeba dużo firm, żeby dla tej rzeszy studentów zabezpieczyć odbycie praktyk” – mówił Bohdal.

Dodał, że WZU w Grudziądzu są zainteresowane współpracą ze studentami trzech wydziałów: mechanicznym, elektroniki i informatyki oraz nauk ekonomicznych, bo „potrzebują mechaników, elektroników, informatyków, logistyków i ludzi od zarządzania”.

Tefelski podkreślił, że zarządzana przez niego firma, chce być „zakładem coraz bardziej nowoczesnym”, któremu zależy „na poszerzaniu kompetencji pracowników”. "Jesteśmy jednym z partnerów czy uczestników programów offsetowych +Wisła+ i +Narew+ i w ramach tych programów WZU będą realizowały część zadań (...). To jest dla nas wielka szansa, by pozyskać zdolnych, młodych ludzi, którzy będą windowali nasz zakład na wyższy poziom” – mówił Tefelski w kontekście podpisywanej w środę umowy z PK.

Na początku obowiązywania umowy na praktykę w zakładach uzbrojenia mogłoby liczyć kilku studentów. Przy czym Tefelski zaznaczył, że umowa "nie określa limitu przyjęć".

Powiedział również o realizowanym przez WZU programie „Ikar X”, który jest systemem do zwalczania dronów. „Mam nadzieję, że ten system antydronowy w pierwszym półroczu uda nam się zakończyć i już doprowadzić do pierwszych sprzedaży” – poinformował Tefelski i podkreślił, że szefem ośrodka badawczego wprowadzającego ten system jest absolwent PK.

Tefelski dodał, że chciałby, aby w Grudziądzu został utworzony wydział zamiejscowy Politechniki Koszalińskiej studiów pierwszego stopnia w obszarze elektroniki i informatyki, ewentualnie mechaniki. „Nie mówimy nie, musimy się zastanowić, roboczo spotkać, bo nie ukrywam, że to kosztuje. Jeżeli w Grudziądzu WZU znajdą odpowiednią kwotę i będą kandydaci na studia, to postaramy się pomóc” – mówił rektor PK, który o pomyśle prezesa WZU dowiedział się w środę.

Tefelski zobowiązał się do prowadzenia rozmów w tej sprawie w MNiSW oraz MON.

Działające od 1960 r. Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu to nowoczesne zakłady przemysłu obronnego, które realizują zamówienia dla polskiego wojska oraz partnerów zagranicznych. Na międzynarodowym rynku uzbrojenia funkcjonują jako wyspecjalizowany zakład rakietowej techniki obronnej. Firma zajmuje się modernizacją uzbrojenia rakietowego oraz remontem przeciwlotniczych zestawów rakietowych. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020