08.04.2020
PL EN
08.03.2019 aktualizacja 08.03.2019

Globalny program Girls in ICT Day po raz pierwszy w Łodzi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nauka programowania dla dziewcząt z łódzkich szkół oraz spotkanie dotyczące bezpieczeństwa w Internecie to główne elementy wydarzenia Girls in ICT Day, które 25 kwietnia po raz pierwszy odbędzie się na Uniwersytecie Łódzkim. Inicjatywa promuje nauki ścisłe wśród dziewcząt i młodych kobiet.

Program Girls In ICT Day to globalna inicjatywa Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) - agendy ONZ odpowiedzialnej m.in. za funkcjonowanie Internetu. Inicjatywa ma zachęcić dziewczęta i młode kobiety do związania swojej przyszłości z branżą teleinformatyczną.

Girls In ICT Day organizowany jest od 2017 r. w ponad 170 krajach. W tym roku program zawita także do Polski. Uniwersytet Łódzki, jako pierwszy w kraju zdecydował się skorzystać także z tej możliwości promowania nauk ścisłych wśród dziewcząt i młodych kobiet, wciąż niedostatecznie reprezentowanych wśród informatyków i elektroników – mówi dr Joanna Kulesza z Wydziału Prawa i Administracji UŁ.

„To szczególne działanie kierowane jest do dziewcząt na progu kariery zawodowej, tuż przed tym, kiedy zdecydują, z jakiego rodzaju profesją chcą związać swoją przyszłość. Chcemy im pokazać, że wbrew obiegowemu przekonaniu informatyka i programowanie to zajęcie także dla dziewczyn” - dodała dr Kulesza.

Jej zdaniem, ogólnoświatowy kontekst, jaki nadaje wydarzeniu patronat Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego pokazuje, iż nie jest to wyzwanie specyficzne jedynie dla Polski czy regionu, ale zmagają się z nim wszystkie państwa na świecie. „Nacisk kładziony przez agendę ONZ na ten szczególny aspekt zamykania cyfrowej przepaści, odzwierciedla realną potrzebę współczesnego rynku pracy” - oceniła.

Głównym elementem wydarzenia w Łodzi będą warsztaty informatyczne dla 30 dziewcząt w wieku 13-15 lat ze szkół współpracujących z łódzką uczelnią w ramach programu „Uniwersytet zawsze otarty”. Dziewczęta zostaną zaproszone na Wydział Fizyki UŁ, gdzie nauczą się podstaw programowania i robotyki - napiszą prosty program, który pozwoli „zaprogramować” podłączone do układów mikroelektronicznych owoce tak, żeby posłużyły za klawiaturę fortepianu.

Naukę programowania poprzedzi spotkanie na Wydziale Prawa i Administracji dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Ta część wydarzenia będzie otwarta dla wszystkich chętnych po wcześniejszej rejestracji. Według organizatorów, spotkanie będzie okazją do wspólnego zastanowienia się nad tym, jak skutecznie chronić się przed zagrożeniami czyhającymi w cyberprzestrzeni.

Dotąd w programie Girls In ICT Day wzięło udział ponad 350 tys. dziewcząt i młodych kobiet, które uczestniczyły w ponad 11 tys. inicjatyw realizowanych w 171 krajach na całym świecie przez agendy rządowe, agencje ONZ, organizacje pozarządowe, firmy telekomunikacyjne, uczelnie i szkoły.

Więcej informacji o programie dostępnych jest na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020