31.05.2020
PL EN
19.03.2019 aktualizacja 19.03.2019

Wirusy potrafią "działać altruistycznie"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Niektóre wirusy "poświęcają" swoje bezpieczeństwo, aby przetrwać mogły także inne. Odkrycie może mieć znaczenie dla prac nad terapiami wirusowych infekcji i szczepieniami.

Choć wirusy trudno nawet zaliczyć do organizmów żywych, to badacze z Uniwersytetu w Walencji, na łamach magazynu "Nature Microbiology" pokazali, że te złożone, organiczne cząstki potrafią "zachowywać się społecznie".

Posługując się wirusem pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej, w trakcie eksperymentów na myszach, komórkach i z wykorzystaniem symulacji komputerowych naukowcy przyjrzeli się metodom, pozwalającym wirusowi unikać jednego z głównych przeciwwirusowych mechanizmów obronnych.

Polega on na produkcji substancji zwanej interferonem, która hamuje namnażanie wirusów.

Hiszpański zespół odkrył, że część wirusów uruchamia mechanizmy wyłączania produkcji interferonu przez komórkę gospodarza. To jednak utrudnia im własną replikację - a zarazem chroni inne wirusy, które w ten sposób mogą zyskać przewagę.

Taka reakcja, jak tłumaczą autorzy publikacji, spełnia wymogi społecznego działania altruistycznego.

"W pracy tej pokazaliśmy altruistyczne reakcje u wirusów, u których mogą zadziałać różne sposoby unikania układu odpornościowego, mimo że cecha ta oznacza koszt dla wirusów, które ją posiadają" - tłumaczy współautorka odkrycia, dr Pilar Domingo.

Badacze zwracają jednocześnie uwagę na to, że choć interakcje wirusów z zakażanymi komórkami badane są od dawna, to wzajemne oddziaływania między wirusami poznane słabo.

Tego typu odkrycie może więc pomóc w poszukiwaniach nowych przeciwwirusowych terapii i szczepionek.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

http://ruvid.org/ri-world/viruses-interact-socially-with-each-other-to-evade-the-immune-system/

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020