26.02.2020
PL EN
15.03.2019 aktualizacja 15.03.2019

Pięć badaczek z całego świata z nagrodami L’Oréal i UNESCO

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pięć badaczek, reprezentujących pięć regionów świata, nagrodzono L’Oréal-UNESCO For Women in Science Award. W tym roku po raz pierwszy nagrody przyznano również badaczkom zajmującym się obszarem matematyki i informatyki.

Badaczki ze wszystkich kontynentów otrzymają nagrody w Paryżu podczas 21. Gali L’Oréal-UNESCO For Women in Science Award, która jest częścią For Women in Science Week. Każda z laureatek For Women in Science otrzyma stypendium w wysokości 100 tys. euro.

Laureatką z Afryki i państw arabskich została pochodząca z Libanu prof. Najat Aoun Saliba. Nagrodzono ją za przełomowe badania w dziedzinie identyfikacji czynników rakotwórczych i innych substancji toksycznych w zanieczyszczonym powietrzu w krajach Bliskiego Wschodu oraz w fajkach wodnych i zyskujących popularność systemach dostarczania nikotyny.

Z regionu Azji-Pacyfiku doceniono Japonkę prof. Maki Kawai za przełomowe badania w dziedzinie manipulacji indywidualnych cząsteczek w skali atomu w celu transformacji materii i wytwarzania innowacyjnych materiałów.

Laureatką z Europy została Francuzka prof. Claire Voisin, nagrodzona za wybitne osiągnięcia w dziedzinie geometrii algebraicznej.

Z Ameryki Łacińskiej doceniono prof. Karen Hallberg z Argentyny, która nagrodę otrzymała za pracę nad rozwojem najnowocześniejszych metod obliczeniowych w badaniach nad fizyką kwantową.

Prof. Ingrid Daubechies została laureatką z Ameryki Północnej. Nagrodzono ją za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przetwarzania obrazu i sygnału cyfrowego, dostarczające ujednoliconych i uniwersalnych algorytmów pozwalających na kompresję danych.

W tym roku Fundacja L’Oréal i UNESCO rozszerzyły międzynarodową nagrodę o obszar matematyki i informatyki. Matematyka jest prestiżową dyscypliną i źródłem innowacji dla wielu innych dziedzin, jednak jest również jednym z obszarów nauki o najniższej reprezentacji kobiet, zwłaszcza tych z najwyższymi tytułami naukowymi.

"Wartość współpracy L’Oréal i UNESCO bierze się zarówno z wysokiego poziomu realizowanych projektów, jak i – w ogromnej mierze – z jej systematycznego, długotrwałego charakteru. Od samego początku współpraca ta nieustannie się rozwija. Początkowo dotyczyła tylko – choć to już bardzo szeroki zakres – zaangażowania kobiet w dziedzinie nauk o życiu. Spektrum dyscyplin naukowych dość szybko poszerzyło się o nauki dotyczące przyrody nieożywionej. Obecnie do laureatek Nagrody For Women in Science dołączyły przedstawicielki matematyki i informatyki. Wzmacnia to nadzieję, że zwiększy się udział kobiet w badaniach naukowych również w tych dziedzinach” – mówi prof. Sławomir Ratajski, Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, cytowany w przesłanej PAP informacji prasowej.

Podczas paryskiej gali docenione zostaną także młode badaczki, wyróżnione tytułem International Rising Talents. (PAP)

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020