15.10.2019
PL EN
19.03.2019 aktualizacja 19.03.2019

Uniwersytet Gdański rozpoczyna obchody jubileuszu 50-lecia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Największa uczelnia na Pomorzu - Uniwersytet Gdański inauguruje obchody jubileuszu 50-lecia istnienia. W ich ramach w najbliższym roku zaplanowano m.in. konferencje naukowe, jubileuszowe publikacje oraz otwarcie wystawy w nowo powołanym muzeum uczelni.

W środę 20 marca przypada 49. rocznica powołania Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Zgodnie z uczelnianą tradycją tego dnia odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu UG. Będzie ono miało miejsce w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego, a w jego trakcie wręczone zostaną odznaczenia państwowe oraz uczelniane nagrody. W środę wieczorem w tym samym miejscu zaplanowano koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego Jantar.

Po posiedzeniu Senatu odsłonięta zostanie z kolei zainstalowana na budynku Wydziału Prawa i Administracji UG tablica upamiętniająca b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przypominająca o tym, że w latach 1972-1997 pracował on na tym wydziale.

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem obchodom rocznicy utworzenia Uniwersytetu Gdańskiego towarzyszą Targi Akademia oraz Dni Otwarte uczelni. Obie imprezy mają miejsce 19 i 20 marca. W ich ramach zainteresowani mogą poznać obiekty gdańskiej uczelni i jej ofertę edukacyjną. Na Wydziale Prawa i Administracji swoje stoiska będą miały inne szkoły wyższe i pomaturalne z Pomorza i całej Polski. Goście targów będą także mogli spotkać się przedstawicielami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, zaplanowano też wykłady i warsztaty.

W czasie środowego posiedzenia Senatu utworzony 20 marca 1970 r. uniwersytet oficjalnie zainauguruje też obchody roku jubileuszowego: 50-lecia swojego istnienia.

Jak poinformowała rzecznik prasowa UG Beata Czechowska-Derkacz, w ramach roku jubileuszowego planowane są konferencje naukowe poświęcone historii uczelni, w tym konferencje pt. „Historia Uniwersytetu Gdańskiego na tle dziejów szkolnictwa wyższego na Pomorzu” i „50 lat rozwoju UG dla rozwoju regionu Pomorza i Polski”.

Przygotowywane są też publikacje traktujące o historii i dniu dzisiejszym uczelni. Powstanie m.in. tom „50 esejów na 50-lecie” oraz inne zawierające archiwalia oraz wspomnienia absolwentów i innych osób związanych z uczelnią. „Wśród ważnych wydarzeń jest otwarcie wystawy w nowo powołanym Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego” – poinformowała rzecznik dodając, że w planach są też spotkania absolwentów, otwarte debaty i imprezy sportowe.

Uniwersytet Gdański został powołany 20 marca w 1970 roku. Powstał z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Dziś jest to największa uczelnia w regionie. Na jedenastu jej wydziałach uczy się około 26 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Kadrę naukową tworzy grono ponad 1,7 tysiąca pracowników.

Uczelnia oferuje naukę na 79 kierunkach studiów. W planach na najbliższy rok akademicki jest uruchomienie dziewięciu nowych kierunków, wśród których znajdą się m.in. informatyka o profilu praktycznym, zarządzanie instytucjami służby zdrowia, produkcja form audiowizualnych, criminology and criminal justice (studia w języku angielskim) oraz telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia.

Jak poinformowała rzecznik prasowa, na uczelni realizowanych jest obecnie 230 naukowych i rozwojowych projektów finansowanych ze źródeł krajowych, a łączna kwota pozyskana przez naukowców z UG to ponad 147 mln zł. Prowadzone są też 62 projekty międzynarodowe – naukowe, badawczo-rozwojowe i dydaktyczne – na łączną kwotę blisko 194 mln zł.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat uczelnia – pozyskując dofinansowanie z budżetu państwa oraz funduszy unijnych, sukcesywnie rozbudowywała kampus usytuowany w gdańskiej dzielnicy Oliwa. Dziś na obszarze tym znajdują się obiekty, w których swoje siedziby mają m.in. Wydziały: Biologii, Chemii, Biotechnologii, Historyczny, Filologiczny (z Instytutem Neofilologii), Prawa i Administracji, Nauk Społecznych oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki. Na terenie kampusu znajduje się też Biblioteka Główna oraz Rektorat i Administracja Centralna UG.

W planach na najbliższe lata uniwersytet ma rozbudowę kampusu o kilka kolejnych obiektów, w tym o centrum sportowe czy Instytut Informatyki. Ta ostatnia inwestycja jest w trakcie realizacji a jej zakończenie zaplanowano na drugą połowę 2019 roku. (PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019