11.12.2019
PL EN
21.03.2019 aktualizacja 21.03.2019

Uniwersytet Gdański zainaugurował obchody 50-lecia powstania

Uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego inaugurujące, 20 bm. obchody jubileuszu 50-lecia tej największej uczelni na Pomorzu. Fot. PAP/Adam Warżawa 20.03.2019 Uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego inaugurujące, 20 bm. obchody jubileuszu 50-lecia tej największej uczelni na Pomorzu. Fot. PAP/Adam Warżawa 20.03.2019

Uniwersytet Gdański uroczystym posiedzeniem Senatu uczelni rozpoczął w środę obchody jubileuszu 50-lecia. W ich ramach w najbliższym roku zaplanowano m.in. konferencje naukowe, okolicznościowe publikacje oraz otwarcie wystawy w nowo powołanym muzeum uczelni.

W posiedzeniu Senatu UG, które odbyło się w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego, uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia państwowe oraz uczelniane nagrody.

Premier Mateusz Morawiecki w liście, odczytanym przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha, stwierdził, że Uniwersytet Gdański ze "względu na liczne dokonania naukowe uznawany jest za jeden z najlepszych ośrodków akademickich w Polsce". "To imponujące, że na blisko 80 kierunkach reprezentujących prawie wszystkie dziedziny akademickie kształci się tutaj ok. 26 tysięcy studentów" - zaznaczył.

"Uniwersytet Gdański od pół wieku pozostaje miejscem kultywowania wiedzy, wywierając niepodważalny wpływ na rozwój nowoczesnej Polski" - ocenił szef rządu.

Listy gratulacyjne z okazji 50-lecia UG skierowali też minister nauki i szkolnictwa wyższego i wicepremier Jarosław Gowin oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Mówiąc o jubileuszu uczelni rektor UG prof. Jerzy Gwizdała przyznał, że "w długiej historii Gdańska 50 lat to krótki przedział czasu". "Wystarczająco jednak długi, aby silnymi węzłami związać rozwój Gdańska z rozwojem kształcenia i badań naukowych w uniwersytecie" - ocenił. "Dzisiaj możemy z dumą powiedzieć, że Uniwersytet Gdański posiada z jeden z najnowocześniejszych kampusów w kraju, którego funkcjonalność nadal staramy się podnosić" - mówił rektor.

Poinformował, że w bieżącym roku akademickim UG realizuje 213 krajowych projektów naukowych i 80 projektów rozwojowych, z których ok. 60 mają charakter międzynarodowy.

Gwizdała zapewnił też, że UG jest w pełni przygotowania do wdrożenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

W ramach roku jubileuszowego planowane są na UG konferencje naukowe poświęcone historii uczelni, w tym konferencje pt. „Historia Uniwersytetu Gdańskiego na tle dziejów szkolnictwa wyższego na Pomorzu” i „50 lat rozwoju UG dla rozwoju regionu Pomorza i Polski”.

Przygotowywane są też publikacje traktujące o historii i dniu dzisiejszym uczelni, powstanie m.in. tom „50 esejów na 50-lecie”. Wśród ważnych wydarzeń jest otwarcie wystawy w nowo powołanym Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.

Uniwersytet Gdański został powołany 20 marca w 1970 roku. Powstał z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Dziś jest to największa uczelnia w regionie. Na jedenastu jej wydziałach uczy się około 26 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Kadrę naukową tworzy grono ponad 1,7 tysiąca pracowników.

Uczelnia oferuje naukę na 79 kierunkach studiów. W planach na najbliższy rok akademicki jest uruchomienie dziewięciu nowych kierunków, wśród których znajdą się m.in. informatyka o profilu praktycznym, zarządzanie instytucjami służby zdrowia, produkcja form audiowizualnych, criminology and criminal justice (studia w języku angielskim) oraz telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat uczelnia – pozyskując dofinansowanie z budżetu państwa oraz funduszy unijnych, sukcesywnie rozbudowywała kampus usytuowany w gdańskiej dzielnicy Oliwa. Dziś na obszarze tym znajdują się obiekty, w których swoje siedziby mają m.in. Wydziały: Biologii, Chemii, Biotechnologii, Historyczny, Filologiczny (z Instytutem Neofilologii), Prawa i Administracji, Nauk Społecznych oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki. Na terenie kampusu znajduje się też Biblioteka Główna oraz Rektorat i Administracja Centralna UG.

W planach na najbliższe lata uniwersytet ma rozbudowę kampusu o kilka kolejnych obiektów, w tym o centrum sportowe czy Instytut Informatyki. Ta ostatnia inwestycja jest w trakcie realizacji, a jej zakończenie zaplanowano na drugą połowę 2019 roku. (PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019