21.07.2019
PL EN
22.03.2019 aktualizacja 22.03.2019

Uniwersytet Jana Kochanowskiego z prawem nadawania tytułu doktora prawa

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wydział Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk społecznych, w dyscyplinie nauki prawne. To 12. dziedzina na kieleckiej uczelni z uprawnieniami do doktoryzowania.

Jak poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej rektor uczelni prof. Jacek Semaniak, decyzję w tej sprawie wydała Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów – po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego - pod koniec lutego.

"Ta decyzja jest dla nas bardzo nobilitująca - dokonuje się w zakresie dyscypliny niezwykle istotnej z punktu widzenia aktywności akademickiej, w wymiarze ogólnopolskim i naszego uniwersytet" – podkreślił rektor.

Semaniak ocenił, że decyzja oznacza także potwierdzenie wysokiej jakości naukowej środowiska prawniczego, które tworzy wydział i wysokiej jakości kształcenia studentów.

Rektor przypomniał, że nauki prawne były rozwijane jako dyscyplina naukowa na kieleckiej uczelni od 2008 r., co wiązało się z początkiem zatrudnienia na uczelni osób reprezentujących nauki prawne. Wówczas uruchomiono studia z administracji, a pięć lat później – studia z administracji II stopnia. Studia z prawa uruchomiono w 2015 r. "Rzadko kiedy zdarza się, żeby w tak krótkim czasie dojść od budowania środowiska, które tworzyło pewien kierunek studiów, do praw akademickich związanych z możliwością nadawania stopnia doktora" – podkreślił prof. Semaniak.

Dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania UJK prof. Jerzy Jaskiernia wskazał, że uzyskanie uprawnień do doktoryzowania w naukach prawnych sytuuje ten wydział wśród "elity" ośrodków kształcenia prawniczego. Zapowiedział, że pierwsze przewody doktorskie zostaną otwarte w kwietniu.

Jak poinformował prof. Jaskiernia, kadra prawnicza wydziału obejmuje obecnie 12 profesorów i doktorów habilitowanych w zakresie nauk prawnych oraz 21 doktorów nauk prawnych. "Co ważne, to są już osoby, które habilitują się, będąc naszymi pracownikami. To kielczanie, którzy nie tylko są u nas zatrudnieni, ale tu mieszkają, co tworzy bardzo istotną perspektywę" – ocenił.

Dodał, że wydział organizuje kilkadziesiąt ważnych wydarzeń naukowych, w tym kilka o charakterze międzynarodowym, m.in. konferencje dotyczące praw człowieka, związane z kryminologią i kryminalistyką, z naukami administracyjnymi, zarządzaniem, europeistyką.

Prof. Jaskiernia przypomniał, że wydział ma także prawa do doktoryzowania w zakresie nauki o polityce, co - jego zdaniem - w połączeniu z takimi samymi uprawnieniami w naukach prawnych, rysuje perspektywę utworzenia szkoły doktorskiej.

Obecny Wydział Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego rozpoczął funkcjonowanie we wrześniu 1992 r. jako Wydział Zarządzania i Administracji ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach.

Początkowo kształcił na dwóch kierunkach studiów: zarządzanie i marketing oraz nauki społeczne. Z biegiem lat powstały nowe kierunki studiów i obecnie wydział kształci studentów dziesięciu kierunków: administracja, bezpieczeństwo narodowe, ekonomia, finanse i rachunkowość, logistyka, politologia, prawo, stosunki międzynarodowe, zarządzanie i w ramach anglojęzycznych studiów skandynawskich.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. W ramach 49 kierunków prowadzonych na uczelni, studiuje ponad 11,5 tysiąca osób. UJK zatrudnia ok. 1,4 tys. osób, w tym 894 nauczycieli akademickich. Uczelnia ma uprawniania do habilitacji w zakresie czterech dziedzin, a do doktoryzowania na 12 kierunkach.

Etapy rozwoju kieleckiej uczelni stanowiły kolejno: Wyższe Studium Nauczycielskie (1969-1973), Wyższa Szkoła Pedagogiczna (1973-2000), Akademia Świętokrzyska (2000-2008) i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego (2008-2011). Od 2011 r. uczelnia jest klasycznym uniwersytetem.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Bańcer

ban/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019