21.07.2019
PL EN
25.03.2019 aktualizacja 25.03.2019

Filip Tomczyk z Ostrowa Wlkp. zwycięzcą astronomicznego konkursu OMSA

Zbiorowe zdjęcie uczestników 45. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego w Grudziądzu (OMSA). Fot.: Gerard Szukay / OMSA. Zbiorowe zdjęcie uczestników 45. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego w Grudziądzu (OMSA). Fot.: Gerard Szukay / OMSA.

Filip Tomczyk z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie dla uczniów szkół średnich OMSA, którego finał odbył się w weekend w planetarium w Grudziądzu. Zwycięzca samodzielnie skonstruował niewielki radioteleskop i przeprowadził nim obserwacje wodoru neutralnego w naszej galaktyce.

Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne im. prof. Roberta Głębockiego, w skrócie OMSA, to konkurs skierowany do uczniów szkół średnich. Polega na tym, iż uczniowie przygotowują własne mini-prace badawcze lub wgłębiają się w wybrane przez siebie zagadnienie. Ich postępy nadzorują opiekunowie (nauczyciele). Uzyskane w ten sposób rezultaty uczniowie przedstawiają podczas seminariów wojewódzkich, których laureaci mają możliwość wystąpienia w finale w Grudziądzu. W 45. edycji OMSA udział wzięło 11 województw, a do finału zakwalifikowano 20 uczniów.

Prezentowane przez uczniów zagadnienia były bardzo różnorodne, od prób wykorzystania aparatu fotograficznego do mierzenia widm gwiazd, przez stworzenie witryny internetowej przestawiającej wygląd nieba, udział w projekcie wykorzystującym smartfony, jako detektory promieniowania kosmicznego, pomiary związane z obserwacjami planet pozasłonecznych, skonstruowanie własnej rakiety i jej wystrzelenie, po próbę ustalenia lokalizacji dawnego obserwatorium astronomicznego sprzed około stu lat.

Pierwsze miejsce zajął Filip Tomczyk z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Jego praca nosiła tytuł „Badanie rozmieszczenia wodoru neutralnego w Drodze Mlecznej”. Sam zbudował radioteleskop z paraboidalną czaszą, a potem wykorzystał go do pomiarów. W nagrodę otrzymał teleskop w systemie Newtona na montażu Dobsona o średnicy zwierciadła 8 cali.

Laureaci z kolejnych miejsc również otrzymali nagrody w formie sprzętu astronomicznego (teleskopów, lornetek) oraz astronomicznej literatury i gadżetów.

Podczas finałowego seminarium, które odbyło się w dniach 21-23 marca w grudziądzkim planetarium, na uczestników czekały pokazy w planetarium i wycieczki. Trzeciego dnia w sali plenarnej grudziądzkiego ratusza odbyła się uroczysta ceremonia ogłoszenia wyników.

„Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne to najstarszy tego typu konkurs w Polsce. Jest on konkursem komplementarnym do Olimpiady Astronomicznej. Dzięki dostępowi do nowoczesnych narzędzi, poziom prac badawczych uczniów jest z roku na rok coraz wyższy” - powiedział Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

„Już teraz zachęcam uczniów do wzięcia udziału w kolejnej, przyszłorocznej edycji konkursu, do której już zaczynamy przygotowania” - dodał astronom.

Konkurs OMSA otrzymał wsparcie od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, władz samorządowych, a także od różnych astronomicznych i kosmicznych instytucji i organizacji, m.in. od Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, czy Polskiej Agencji Kosmicznej.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019